Ogrzewanie w domu modułowym

Budując dom modułowy, należy od razu wybrać do niego ogrzewanie. To konieczność. Większość elementów budynku powstaje w hali produkcyjnej. Zmiana koncepcji w trakcie prac może okazać się niezwykle kosztowna. Czasem wręcz niemożliwa. Stąd właśnie decyzja o ogrzewaniu do domu modułowego powinna zapaść od razu. Warto tu zauważyć, że tego rodzaju budynki są wytwarzane zgodnie z linią ekologii. Są ponadto energooszczędne. Warto zatem kontynuować tę ideę i wybrać odpowiedni system grzewczy. Inwestorzy mają tu spory wybór. Z pewnością wiele zależy od warunków i możliwości lokalnych. Najprostszym rozwiązaniem jest przyłączenie budynku do sieci miejskiej. Jednak takie działki budowlane są obecnie trudne do zakupu. Jakie zatem ogrzewanie będzie najlepsze do całorocznego domu modułowego?

Najlepsze sposoby ogrzewania całorocznego domu modułowego

Ogrzewanie całorocznego domu modułowego może przybrać różne formy. Nie ma tu bowiem żadnych ograniczeń. Sprawdzi się zarówno ogrzewanie podłogowe, jak i tradycyjne — grawitacyjne. Coraz częściej jednak wykorzystywane jest ciepłe powietrze. Do tego celu idealnie sprawdza się pompa ciepła i ogrzewanie nadmuchowe. Ma to duże zalety. System taki może pracować również jako wydajna klimatyzacja. Ostateczny sposób ogrzewania całorocznych domów szkieletowych zależy jednak od zasobności portfela Inwestora. Swoistą niedogodnością jest fakt, że tego rodzaju budynek powstaje szybko. Oznacza to, że wszystkie związane z tym koszty trzeba ponieść jednorazowo na początku inwestycji. Jakie ogrzewanie jest najlepsze do domów modułowych? Poniżej kilka propozycji.

Ile prądu zużywa pompa ciepła?

Ogrzewanie pompą ciepła całorocznego domu modułowego

Ogrzewanie domu modułowego pompą ciepła jest niewątpliwie ekonomiczne. To nowoczesny sposób na zapewnienia optymalnej temperatury zimą i latem. Warto tu bowiem wspomnieć, że system może pracować także jako wydajna klimatyzacja. To idealne rozwiązanie dla ogrzewania nadmuchowego. Ponadto pompa ciepła generuje średnio 4 kW energii cieplnej z 1 kW prądu elektrycznego. Biorąc pod uwagę odpowiednią termoizolację budynku, system ten w pełni zaspokoi jego potrzeby grzewcze. To także ekologiczne rozwiązanie. Zwłaszcza gdy Inwestor może pozwolić sobie na montaż paneli fotowoltaicznych. Idealnym rozwiązaniem dla pompy ciepła jest także ogrzewanie podłogowe w domu modułowym. Nie wymaga ono bowiem wysokiej temperatury wody w systemie. Sama pompa ciepła nie zajmuje wiele miejsca. To istotne, zwłaszcza przy mniejszej powierzchni budynku. Całoroczny dom szkieletowy wyposażony w taki system szybko się nagrzewa. Przy odpowiednio wykonanym ociepleniu budynku jest to jeden z tańszych sposobów na ciepło. Do wyboru Inwestora są pompy ciepła powietrzne lub gruntowe. Różnica polega na sposobie pozyskiwania energii cieplnej. Najpopularniejsze są te pierwsze. Wynika to głównie z kosztów związanych z instalacją takiego systemu. Ogrzewanie domu pompą ciepła jest bezobsługowe. Wystarczy jedynie pamiętać o okresowym serwisie urządzeń. Uzupełniając system o rekuperację, w prosty sposób można zwiększyć oszczędność na ogrzewaniu. Pompa ciepła może też posłużyć do podgrzewania wody na potrzeby mieszkańców.

dom modułowy

Ogrzewanie gazowe w domu modułowym

Ogrzewanie gazowe w domu modułowym do niedawna uchodziło za najtańsze. W ostatnim czasie nie jest to jednak system pierwszego wyboru. Zwłaszcza gdy nieruchomość nie ma przyłącza gazowego. Mimo podwyżek cen gazu jest to jeden z najpopularniejszych sposobów ogrzewania. Idealnie sprawdza się przy ogrzewaniu podłogowym. Równie dobrze sprawdza się przy tradycyjnych kaloryferach. Gazem bez problemów da się także ogrzać wodę użytkową. Także i tu istotna jest odpowiednia termoizolacja budynku. Ma duży wpływ na koszty związane z zapewnieniem optymalnej temperatury. Kotły gazowe nie zajmują wiele miejsca. Wybierając system kondensacyjny, dodatkowo odzyskiwać można ciepło ze spalin. To wysoce ekologiczne rozwiązanie. Do tego instalacja jest znacznie tańsza niż w przypadku pompy ciepła. Koszt eksploatacji jest jednak wyższy. Różnice można jednak odczuć dopiero po kilkunastu latach użytkowania. Ogrzewanie domu modułowego gazem także jest bezobsługowe. Jedynym zadaniem Inwestora jest okresowy serwis kotła.

Ogrzewanie domu modułowego prądem

Ogrzewanie domu modułowego prądem jedynie z pozoru jest drogie. Należy bowiem przyjąć, że budynki szkieletowe są dobrze izolowane. Plusem jest także brak typowego pieca, który zajmuje cenne miejsce. Grzejniki elektryczne nie wymagają też skomplikowanych instalacji. Alternatywą dla nich jest ogrzewanie podłogowe. Dom modułowy szybko się ogrzewa, stąd koszt wcale nie będzie wysoki. Dodatkowo wspomóc się można rekuperacją. To prosty sposób na oszczędność. Idealną opcją jest zasilanie z paneli fotowoltaicznych. Cena ogrzewania domu modułowego i wody jest wtedy symboliczna. Atutem rozwiązania jest możliwość ogrzewania każdego pomieszczenia z osobna. W przypadku grzejników naściennych nie ma też problemu z utratą ciepła podczas jego przesyłu.

pompa ciepła

Kotły na paliwo stałe w domach modułowych

Kotły na paliwo stałe w domach modułowych są niezwykle popularne. Wynika to głównie z prostych instalacji i wydajności systemów. Nie bez znaczenia jest także dostępność paliwa. Do ogrzewania domu modułowego paliwem stałym najlepiej wykorzystać kocioł z podajnikiem. Minimalizuje to ilość pracy, jaką trzeba wykonać, by zapewnić ciepło. Nie jest to jednak najbardziej ekologiczne rozwiązanie. Ponadto ogrzewanie domu szkieletowego paliwem stałym wymaga miejsca. Na sam kocioł oraz zapas opału. To duża wada rozwiązania. Trudno tu także mówić o bezobsługowości. Nawet najlepszy piec wymaga uzupełniania opału. Plusem jest to, że ogrzewać można od razu wodę. System może pracować przy użyciu tradycyjnych kaloryferów. Bez problemu można podłączyć go także pod ogrzewanie podłogowe. Choć kotły na paliwo stałe są popularne, wielu Inwestorów wybiera wygodniejsze opcje. Trudno się dziwić. Wygoda i oszczędność miejsca mają coraz większe znaczenie przy ogrzewaniu nowoczesnych domów modułowych. Panele fotowoltaiczne dają też dużą możliwość uniezależnienia się od cen paliw. Stąd chętniej wybierane są systemy zasilane energią elektryczną.

Polecamy: