Jak postawić dom modułowy?

Domy modułowe zyskują coraz większa popularność w Polsce. To doskonała alternatywa dla budynków stawianych tradycyjną metodą. Znacznie szybsza, co w efekcie przekłada się na niższy koszt budowy. To jednak niejedyna ich zaleta. Domy modułowe w dużej części powstają w fabryce producenta. To nawet 80% wszystkich koniecznych prac. Pozostałe działania to transport, montaż i wyposażenie. Przy czym samo postawienie budynku zajmuje wykwalifikowanej ekipie kilka dni. Nie można się zatem dziwić rosnącej popularności domów modułowych w Polsce. Ich budowa jest szybka, tania i dość prosta, nawet dla laika w tej dziedzinie. Jak postawić tani dom modułowy? Zachęcamy do lektury!

Całoroczny dom modułowy — etapy budowy

Budowa całorocznego domu modułowego podzielona jest na etapy. To w niczym nie różni się od tradycyjnej nieruchomości murowanej. Wszędzie konieczne jest zaplanowanie inwestycji. Na pewno jednak czas od zakupu działki do zamieszkania we własnych domu jest krótszy. Nie wymaga od Inwestora dużych nakładów czasu w porównaniu z tradycyjnym budownictwem. W czym tkwi tajemnica? Przede wszystkim w sposobie montażu. Tak, montażu. Całoroczny dom modułowy jest bowiem montowany na placu budowy z gotowych prefabrykatów. Mimo to konieczne są pewne przygotowania. Tak, by prace przebiegały szybko, tanio i zgodnie z poczynionymi założeniami. Z jakich etapów składa się stawianie gotowego domu modułowego stawianego pod klucz? Istotna jest wielkość przyszłej inwestycji. Inaczej bowiem wygląda to w przypadku działki rekreacyjnej. Inaczej stawia się całoroczne, gotowe domy modułowe powyżej 70m2. W tym drugim przypadku sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Wiąże się z przygotowaniami, jakie trzeba poczynić przed budową.

Projekt gotowego, całorocznego domu modułowego

Projekt gotowego domu modułowego wybiera się bezpośrednio u producenta. Może być także wykonany na zamówienie. W tym drugim przypadku należy się jednak liczyć z tym, że będzie on modyfikowany. Wynika to z możliwości wykonawczych firm zajmujących się produkcją. Niekiedy są to kwestie technologii. Innym razem sztuki architektonicznej. Należy bowiem dodać, że gotowe, całoroczne domy modułowe objęte są gwarancją. I to na wykonawcy spoczywa ta odpowiedzialność. Stąd i pewne obostrzenia, jakie mogą zostać uwzględnione na etapie projektu. Sam wybór wśród wzorów nie jest jeszcze duży. Wynika to z rosnącej dopiero popularności tego typu rozwiązań na rynku mieszkaniowym. Nie znaczy to jednak, że gotowe domy modułowe stawiane pod klucz są nieatrakcyjne. Przeciwnie. To ciekawe rozwiązania dostosowane do potrzeb większości Inwestorów. Wybór projektu z portfolio producenta jest rozwiązaniem najtańszym. W tym przypadku bowiem nie płaci się za niego. Przy zleceniu tej czynności w biurze architektonicznym należy liczyć się z kosztami dodatkowymi. Warto przy tym wybrać studio, które specjalizuje się w projektach domów modułowych. Da nam to gwarancję poprawnie wykonanych planów budynku możliwego do wykonania. Każdy producent ma w portfolio parterowe, całoroczne, gotowe domy modułowe, także z poddaszem. Jedynie od Inwestora zależy, na którą opcję się zdecyduje. Wiele z nich charakteryzuje się innowacyjnymi rozwiązaniami. W większości są gotowe na zasilanie fotowoltaiką, kolektory słoneczne i inne energooszczędne udogodnienia. Można je ogrzewać za pomocą nowoczesnych systemów typu pompa ciepła. Bez problemu pokryje ona zapotrzebowanie na ciepło w całym budynku. Często projekt domu modułowego zakłada też wyposażenie w sprzęt AGD. Standardem jest uwzględnienie w planach instalacji sanitarnych i elektrycznych.

Fundament pod dom modułowy

Fundament pod lekki dom modułowy nie jest koniecznością. Zwłaszcza przy mniejszych budynkach stawianych na działkach rekreacyjnych. W tym przypadku mocno ograniczy to koszt inwestycji. Jednak gotowe, mieszkalne domy modułowe wymagają fundamentu. Wynika to przede wszystkim z potrzeby odpowiedniego izolowania budynku od podłoża. W podłodze znajdować się może też ogrzewanie. Tym większa zachodzi konieczność odpowiedniego przygotowania podłoża. Całoroczny dom modułowy nie różni się funkcjonalnością od budynku murowanego. Jego fundament stabilizuje i wzmacnia budowlę. Sprawia też, że konstrukcja jest znacznie odporniejsza na gwałtownie zmieniające się warunki pogodowe. Polska leży w spokojnej strefie klimatycznej. Nie notujemy tu potężnych cyklonów i huraganów. Jednak zdarzają się gwałtowne wichury, które są w stanie powalić źle postawione budynki. Kolejny powód jest dość prozaiczny. Zwłaszcza jeśli budowę domku modułowego chcemy finansować kredytem hipotecznym. Banki często stosują w umowie zapis o nieruchomości trwale połączonej z gruntem. Ten prosty zapis mówi sam za siebie. Fundament w całorocznym, gotowym domu modułowym jest koniecznością. Często prace nad nim zlecane są producentowi budynku. Najczęściej stosowane do lekkiego budownictwa modułowego są:

  • Ławy fundamentowe — w zależności od wielkości budynku mogą być zbrojone. Może to także wynikać z warunków gruntowych. Ławy fundamentowe wylewa się bezpośrednio pod planowanymi konstrukcjami ścian. Najczęściej stosuje się przy tym drewniany szalunek. Nowością jest także styropianowy szalunek tracony, który staje się częścią fundamentu.
  • Płyta fundamentowa — to jednolita powierzchnia pod całym domem. Wymaga podkładu drenażowego do prawidłowego odprowadzenia wilgoci. Na warstwie podkładowej wykonuje się zbrojenie. Jest ono później zalewane betonem.
  • Fundament słupowy — doskonały pod lekkie domy modułowe. Gęsto rozstawione słupy są oparciem dla belek podwalinowych. Na nich stawiany jest lekki dom modułowy.

Produkcja modułów domu

Tworzenie modułów do montażu domu odbywa się u producenta. Powstają one zgodnie z projektem i uzgodnionymi szczegółami. Konstrukcja składa się w głównej mierze z drewna, keramzytu lub stali. Z nich tworzony jest szkielet budynku. W kolejnym etapie wypełniany jest on ociepleniem. Na tym etapie powstają też instalacje sanitarne i elektryczne. Moduły są przygotowywane w taki sposób, by budynek można było w przyszłości powiększyć. Sama przeróbka gotowych elementów jest często niemożliwa. Na pewno też nieopłacalna. Jednak powiększenie domu modułowego o nową przestrzeń nie stanowi już większego problemu. Producent domu modułowego na tym etapie dba o:

  • instalacje sanitarne, elektryczne, teletechniczne, C.O., wentylacje;
  • podłogę;
  • stolarkę drzwiową i okienną;
  • sufity z instalacją oświetleniową;
  • wyposażenie pomieszczeń w niezbędną armaturę;
  • wykończenie ścian zewnętrznych i wewnętrznych;
  • dach domu modułowego.

Elementy, choć składane oddzielnie, idealnie do siebie pasują. Dzięki temu sam montaż domu modułowego jest niezwykle szybki. Tu zasada „czas to pieniądz” ma swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości. Niska cena całorocznego domu modułowego pod klucz z tego właśnie wynika. Na placu budowy ekipa spędza jedynie kilka dni.

dom modułowy

Dom modułowy pod klucz — transport na miejsce montażu

Po wykonaniu wszystkich potrzebnych modułów do domu producent przewozi je na miejsce montażu. Poszczególne elementy nie są ciężkie. Do ich rozładunku wystarcza najczęściej zwykły HDS. Domek modułowy przewożony jest w częściach, które składać będzie wyspecjalizowana ekipa. Oszczędzi to z pewnością mnóstwo czasu i stresu u Inwestora. Wielkim atutem jest także fakt, że nie trzeba doglądać montażu. Producent bierze bowiem pełną odpowiedzialność za uszkodzenia w transporcie. Także za poprawne złożenie gotowego domu modułowego.

wykończenie domu modułowego

Montaż i wykończenie domu modułowego pod klucz

Montaż i wykończenie gotowego domu modułowego odbywają się zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami. Najczęściej leży to po stronie producenta budynku. Nie zajmuje to dużej ilości czasu. Wykwalifikowane ekipy dokonują montażu całorocznego domu modułowego w ciągu kilku dni. Tajemnicą sukcesu są elementy, które idealnie do siebie pasują. Ich ustawianie często wymaga obecności na placu większego dźwigu. Jednak przyspiesza to w sposób znaczny prace. Producent domu modułowego pod klucz zapewnia kompleksowy montaż. Rolą Inwestora jest przyjazd ostatniego dnia prac i odbiór budynku. Po tym pozostaje jedynie wprowadzać się. Projekty takich domów przewidują bowiem ich dodatkowe wyposażenie. Chodzi tu głównie o niezbędne instalacje. Często oferta rozszerzona jest o wyposażenie wnętrz w podstawowe meble i sprzęt AGD. Od wyboru projektu do zakończenia inwestycji mija zazwyczaj około 2-3 miesięcy. To naprawdę krótki czas realizacji. Dodatkowym atutem jest możliwość montażu całorocznego domu modułowego także zimą. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które szybko chcą zamieszkać we własnych czterech kątach.

Powiązane: