Czy warto inwestować w dom modułowy pod klucz?

Inwestycja w gotowy dom modułowy może być niezwykle opłacalna. Wiele zależy tu jednak od oczekiwań przyszłego właściciela nieruchomości. Jak w każdym przypadku i tu trzeba przeanalizować wszystkie za i przeciw. Zwłaszcza że inwestycja w nowoczesny dom modułowy nie należy do najtańszych. Dla kogo będzie to najlepsza opcja? Czy w ogóle warto inwestować w dom modułowy stawiany pod klucz? Zachęcamy do lektury!

Gotowy dom modułowy pod klucz — czy warto?

Gotowy, całoroczny dom modułowy ma swoje zalety. Ma też kilka wad, które mogą okazać się istotne przy wyborze sposobu budowania. Przyznać jednak trzeba, że ten rodzaj budownictwa zyskuje coraz więcej sympatyków. To przede wszystkim mniej liczne rodziny. To także Inwestorzy, którzy stawiają na szybkie projekty. Produkcja i montaż takiego budynku trwa bowiem krócej od tradycyjnej metody. Ograniczeniem jest powierzchnia gotowego domu szkieletowego. Wśród projektów przeważają mniejsze metraże. Są one jednak idealnym rozwiązaniem jako budynki letniskowe oraz dla osób starszych. Świetnie sprawdzają się także jako całoroczne domy o powierzchni nieprzekraczającej 120-150 metrów kwadratowych. To doskonałe rozwiązanie także dla budynków użyteczności publicznej, które nie wymagają dużych przestrzeni. I tu jednak należy spodziewać się zmian. Technologie produkcji całorocznych domów modułowych wciąż się rozwijają. Producenci prześcigają się w nowych pomysłach. Kwestią czasu pozostaje znacznie większych metraż całorocznych domów modułowych wykonywanych pod klucz. Z pewnością nie jest to metoda dla każdego. Jest to dobre rozwiązanie dla Inwestorów, którzy wahają się między zakupem mieszkania a budową. Przewagę nad rozpatrzeniem domu modułowego wykonanego pod klucz zapewnia posiadanie własnej działki. Należy tu jednak wspomnieć, że nie każda nadaje się pod taką inwestycję. Koniecznością jest stabilny grunt oraz możliwość wjazdu pojazdów ciężkich. Wynika to z faktu, że dom transportowany jest w częściach. Dopiero na docelowym miejscu składany jest w całość. Wymaga to transportu przez samochody ciężarowe. Także niezbędne jest operowanie na działce dźwigiem, który pomoże ustawić poszczególne elementy.

Jak wygląda budowa całorocznego domu modułowego pod klucz?

Budowa całorocznego domu modułowego pod klucz odbywa się w dużej części w hali produkcyjnej. Tam właśnie powstaje szereg elementów, które później montowane są w całość. Poszczególne moduły budowane są według wcześniej zatwierdzonego projektu. Nie da się go zmienić w późniejszym etapie. Wymagałoby to dużych nakładów finansowych. Stąd warto od razu podjąć wszelkie konieczne decyzje. Ten etap produkcji trwa zazwyczaj kilka miesięcy. Należy wspomnieć, że płatność za modułowy dom pod klucz dokonywana jest na początku inwestycji. Po przygotowaniu poszczególnych elementów transportowane są one na miejsce montażu. Tam wyspecjalizowana ekipa dokonuje łączenia modułów. Trwa to kilka dni. Czas może być różny w zależności od stopnia skomplikowania budynku. Coraz popularniejsze staje się też wyposażanie całorocznych domów modułowych w osprzęt. Instalacje sanitarne i elektryczne wykonywane są w standardzie. Jednak zamówić można dodatkowe wyposażenie. To nowoczesne ogrzewanie, umeblowanie, czy nawet sprzęt AGD. W ten prosty sposób powstaje całoroczny dom modułowy stawiany pod klucz. Inwestor może niemal natychmiast w nim zamieszkać. Całkowity czas budowy to 3-4 miesiące. Przyznać trzeba, że to piorunujące, w porównaniu z tradycyjnym budynkiem, tempo robót.

Zalety całorocznych domów modułowych pod klucz

To, co przemawia za inwestycją w dom modułowy pod klucz to jego zalety. One bowiem najbardziej przemawiają do Inwestorów. Okazuje się, że budynki takie nie bez powodu zdobywają popularność. Jeszcze kilkanaście lat temu była to dość droga inwestycja. Obecnie w Polsce jest już wielu producentów i importerów takich rozwiązań. Stąd i niższa cena całorocznych, gotowych budynków modułowych. Często okazuje się bardziej konkurencyjna niż mieszkanie w blokach, także z drugiej ręki. Na pewno wiele zależy tu od lokalizacji. Jednak wielu Inwestorów rozpatruje budowę własnego domu. Skłaniają ich ku temu możliwości, jakie daje samodzielny budynek. Własna działka to idealne miejsce dla rodzin z dziećmi. Tu także istnieje możliwość uniezależnienia się od dostaw energii. Plusem jest, że domy modułowe do 70 m2 powierzchni nie wymagają pozwolenia na budowę. Montaż dokonywany jest na zgłoszenie. Zdecydowanie ogranicza to ilość wymaganych zgód i zezwoleń. Co za tym idzie, to czysta oszczędność czasu i pieniędzy. Całoroczne domy modułowe pod klucz mają więcej zalet. Oto najważniejsze z nich.

  • Doskonała termoizolacja;
  • budownictwo ekologiczne;
  • konkurencyjny koszt budowy;
  • niski koszt utrzymania budynku;
  • szybka realizacja inwestycji;
  • możliwość montaży bez względu na porę roku;
  • gwarancja producenta na budynek i montaż;
  • brak zaangażowania Inwestora w budowę;
  • łatwość rozbudowy.

Wady domów modułowych

Inwestycja w gotowe domy modułowe ma też swoje wady. Nie są one znaczące, jednak w niektórych sytuacjach mogą być istotne. Jedną z nich jest dość duża powtarzalność projektów. Wynika to z metody ich budowania. System ten z jednej strony stanowi zaletę. Z drugiej jednak strony jest wadą. Producenci ograniczają się do kilku projektów, według których wytwarzają gotowe moduły. Oznacza to, że osoby stawiające na indywidualność mają ograniczone pole manewru. Jakie jeszcze wady posiada inwestycja w gotowy dom modułowy pod klucz? Poniżej odpowiedzi.

  • Jednorazowa wpłata za cały projekt;
  • minimalistyczny styl domów;
  • brak możliwości zmian w projekcie po jego rozpoczęciu;
  • konieczność zapewnienia dojazdu ciężkiego sprzętu na teren montażu;
  • konieczność zapewnienia fundamentu pod projekt.

Czy warto zainwestować w dom modułowy?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy warto inwestować w gotowy dom modułowy. Jest jednak sporo jego zalet, które wpływają na ostateczną decyzję. Wiele zależy tu od wymagań Inwestora. Na plus przemawiają niskie koszty budowy i utrzymania gotowego domu modułowego. Nowoczesne ogrzewanie może być zasilane z paneli fotowoltaicznych. Zmniejsza to konsumpcję prądu do niezbędnego minimum. Dom modułowy pod klucz można też z czasem rozbudować. To proste. Wymaga od Inwestora zamówienia kolejnych elementów, które zostaną dołączone do już powstałej bryły. Minusem przedsięwzięcia jest jej jednorazowy koszt. Tu nie da się płacić za poszczególne etapy budowy. Trwa ona bez porównania krócej niż w przypadku tradycyjnych rozwiązań. Nie jest możliwa także zmiana planów w trakcie produkcji. Stąd istotne jest określenie własnych potrzeb już na początku projektu. Są to jednak wady, które nie zawsze są istotne. Większość Inwestorów kieruje się przede wszystkim kosztem budowy. A ten jest nieporównywalnie niższy od domów murowanych. Często także konkurencyjny wobec mieszkań. Istotna jest stale rosnąca popularność całorocznych, modułowych domów pod klucz. Ta bowiem nie bierze się znikąd. To stale rosnący trend. Na podstawie obserwacji można śmiało postawić tezę, że inwestycja taka jest opłacalna.

Polecamy: