Domy modułowe – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Całoroczne domy modułowe są już od kilkunastu lat powszechne w Polsce. Ten rodzaj budowy przywędrował do Europy zza oceanu. Sprzyja mu coraz to cieplejszy klimat w naszej części świata. Całoroczne domy modułowe mają ponadto wiele zalet. Zainteresowanie nimi stale wzrasta. To głównie dzięki rozwijającej się technologii w tej dziedzinie budownictwa. Całoroczne, gotowe domy modułowe są dość tanie i budowane pod klucz. Sam etap montażu przebiega szybko i możliwy jest o każdej porze roku. Czy tanie, całoroczne domy modułowe pod klucz nadają się dla rodziny? Jak są budowane i co o nich sądzą użytkownicy? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu. Zachęcamy do lektury!

Całoroczne domy modułowe — co to jest?

Domy modułowe to budynki, które stawiane są z gotowych elementów konstrukcyjnych. Prefabrykaty te wytwarzane są w fabryce producenta. Poszczególne podzespoły to najczęściej wstępnie wykończone ściany elewacyjne, działowe i stropy. Sama budowa gotowego pod klucz domu modułowego trwa kilka do kilkunastu dni. Budynek powstaje dzięki połączeniu prefabrykatów. Podłączane są też zewnętrzne instalacje wodne, kanalizacyjne i elektryczne. Po ostatecznym wykończeniu dom modułowy jest niemal natychmiast gotowy do zamieszkania. Co ciekawe, budowa może być prowadzona o każdej porze roku. W gotowych domach modułowych wszelkie instalacje są bowiem montowane już u producenta. Nie ma też problemu ze schnięciem wylewek, czy tynków. Lekka konstrukcja nadaje się niemal na każdy rodzaj terenu. Popularne są całoroczne, gotowe domy modułowe o powierzchni 35, 70, czy nawet 100 m². Do wyboru mniejszego budynku z pewnością skłania nowe prawo budowlane. Zgodnie z nim mniejsze domy nie wymagają zezwolenia na budowę. Projekty gotowych domów modułowych do 70 m² wykończonych pod klucz, są rozchwytywane. To tani sposób na własny kąt na uroczej działce. Bez zbędnej biurokracji. I w atrakcyjnej cenie za metr kwadratowy. Należy zadbać jedynie o miejsce i fundamenty pod własny, całoroczny dom modułowy.

Jak powstają domy modułowe?

Tajemnicą popularności domów modułowych jest technologia ich powstawania. Jeszcze do niedawna tego rodzaju budowle kojarzyły się z ogrodowymi altanami i lekkimi naniesieniami. Nie było przy tym konieczne wylewanie fundamentów. Dziś robione pod klucz, gotowe domy modułowe to zupełnie inny produkt. Ich pierwowzorem były stare kontenery, które przerabiano na bary i stróżówki. Szybko zauważono, że łatwiej jest przygotowywać i wyposażać je w innym niż docelowe miejscu. Kolejnym krokiem było stworzenie lekkich budynków z gotowych elementów konstrukcyjnych. Jest ich zazwyczaj kilkanaście. Niekiedy można z nich tworzyć domy modułowe o różnej powierzchni. Do podstawowego budynku przyłącza się kolejne pomieszczenia. Buduje się je z pasujących do siebie segmentów. Gotowe domy modułowe są eleganckie i efektowne. Stawiane z elementów właściwych tylko na potrzeby konkretnej realizacji. Są ponadto energooszczędne i przygotowane na nowoczesne wyposażenie. A jak właściwie powstają domy modułowe?

domy modułowe

Jak zbudowany jest dom modułowy?

Całoroczne domy modułowe tworzy się, łącząc gotowe elementy wykonane przez producenta. Zazwyczaj wykonane są z kilkunastu przeznaczonych do montażu podzespołów. Składa się je w całość na docelowym miejscu budowy. Pojedyncze elementy wykonywane są z dużą precyzją. Unika się w ten sposób problemów związanych z montażem. Zazwyczaj w toku produkcyjnym wykonywane są pierwsze przymiarki domu modułowego. Podczas nich usuwane są drobne niedociągnięcia produkcyjne. Poszczególne prefabrykaty są bardzo dokładnie zaplanowane. Podlegają ponadto dokładnej kontroli jakości. Gotowe domy modułowe są stawiane w opcji pod klucz. Oznacza to, że są w pełni wyposażone we wszystkie niezbędne instalacje. To skraca czas montażu do niezbędnego minimum. Szybka budowa domu modułowego to duża oszczędność kosztów.

wnętrze domu modułowego

Jak wygląda konstrukcja domu modułowego?

Gotowe domy modułowe mają konstrukcję stalową lub drewnianą. To dwie różne technologie ich powstawania. W pierwszym przypadku ramę wypełnia keramzytobeton. Elementy obudowane są drewnopodobnymi płytami. Środek wypełniają materiały termoizolacyjne. Z zewnątrz ściany domu modułowego zabezpieczane są dodatkowym ociepleniem. Na wierzchu znajduje się elegancki, szlachetny tynk. Trudno przez to odróżnić całoroczny dom modułowy od tradycyjnego, murowanego. Wewnętrzna część prefabrykatu wykończona jest najczęściej płytą kartonowo-gipsową. Dokładne wymagania i szczegóły ustalane są z nabywcą. Choć ściany domów modułowych są dość cienkie, doskonale spełniają funkcję izolującą. Całość pokrywa płaski lub skośny dach. Jest on przystosowany do zbierania i odprowadzania wody deszczowej. Można ją transportować do zbiorników wody służącej podlewaniu. Warto dodać, że gotowe domy modułowe charakteryzują się nowoczesnym wzornictwem. Są też doskonale dostosowane do rozwiązań energooszczędnych i proekologicznych.

Montaż gotowego domu modułowego pod klucz

Montaż gotowego domu modułowego pod klucz wieńczy kilkumiesięczny okres oczekiwania. Zazwyczaj odbywa się on w ciągu kilku dni. To niewiele w porównaniu z czasem oczekiwania na prefabrykaty. Produkcja gotowego domu modułowego może potrwać kilka miesięcy. W tym czasie konieczne jest przygotowanie fundamentu pod budynek. Zazwyczaj wykonuje się go we własnym zakresie. Niekiedy producent domów modułowych poleca podwykonawcę. Fundament budynku nie musi być masywny. Lekka konstrukcja domu nie wymaga ciężkiego zbrojenia. Warto pamiętać, że budowa domu modułowego wiąże się z koniecznością użycia transportu. Należy zapewnić wjazd na posesję samochodom z konstrukcją. Niekiedy konieczna jest też obecność dźwigu. Po dostarczeniu prefabrykatów na miejsce następuje ich montaż. Elementy domu modułowego są ze sobą łączone według planów. Zawierają już elementy instalacji grzewczej, elektrycznej i wentylacyjnej. Stawianie budynku sprowadza się do dokładnego połączenia ze sobą wszystkich elementów. Czas montażu różni się w zależności od wykończenia i instalacji budynku. Istotne jest też, czy jest to dom modułowy parterowy, czy piętrowy.

Projekty domów modułowych

Wydawać się może, że projekty gotowych domów modułowych są nudne. Do tego podobne do siebie. Nic bardziej błędnego! Rozwój technologii sprawił, że producenci domów modułowych prześcigają się w ciekawych projektach. Dziś budynki te dostępne są w różnych stylach. Mają też zróżnicowaną powierzchnię. Dużą popularnością cieszą się domy modułowe o powierzchni do 70 m². To doskonały budynek na niewielką działkę. Idealnie nadaje się do wypoczynku, a nawet zamieszkania. Całoroczne, gotowe domy modułowe do 70 m² można ponadto stawiać bez pozwolenia na budowę. To w dużym stopniu przyspiesza proces budowy własnej nieruchomości. Projekty całorocznych domów modułowych można w pewnym stopniu dopasować do potrzeb inwestora. Różnice dotyczą sposobu wykończenia. Zarówno w wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Ta możliwość sprawia, że całoroczne domy modułowe trudno odróżnić od murowanych. Elewacja może być wykończona szlachetnymi rodzajami tynku. Można ją także ozdobić drewnem. Wnętrze przygotowane jest pod wszystkie sprzęty. Niekiedy producenci oferują kompleksową ofertę. Prócz systemów grzewczych i energooszczędnych oferują też wyposażenie w sprzęt AGD i podstawowe umeblowanie. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań domów modułowych. Popularność zdobyły projekty rodem z USA i Kanady. Jednak i Europejczycy mają swoje pomysły na tani dom. Powszechne w kraju są projekty domków skandynawskich. To zaawansowana budowa modułowa połączona z wysokim standardem energooszczędności.

Całoroczne domy modułowe pod klucz — opinie użytkowników

Domy modułowe doczekały się wielu opinii użytkowników. Wśród nich wymieniane są wady i zalety takiego rozwiązania. Użytkowanie całorocznego domu modułowego obliczone jest na kilkadziesiąt lat. Mają ponadto długą gwarancję producenta. Świadczy to o dużej dokładności wykonania i zastosowaniu odpowiednich materiałów. A jak jest w rzeczywistości? Jakie są wady i zalety domów modułowych w opiniach użytkowników?

Wady całorocznych domów modułowych pod klucz

Opinie użytkowników wskazują na kilka wad domów modułowych. Czy są one poważne, czy nie, pozostawiamy do oceny czytelnikom. Każdy Inwestor ma bowiem inne wymagania co do własnego, taniego domu modułowego. Wśród wad tego rozwiązania w opiniach użytkowników wymieniano:

  • dość ograniczona liczba projektów podstawowych;
  • mała konkurencja na rynku producentów;
  • trwałość konstrukcji w porównaniu z budynkiem murowanym;
  • niewielka możliwość ingerencji w projekt podstawowy;
  • konieczność zebrania pełnej kwoty inwestycji przed jej rozpoczęciem;
  • trudność w uzyskaniu kredytu hipotecznego;
  • konieczność zapewnienia utwardzonego dojazdu na posesję.

Zalety gotowych, całorocznych domów modułowych

Opinie użytkowników to także zalety całorocznych, gotowych domów modułowych. Warto zapoznać się z nimi podczas planowania budowy. Zwłaszcza w sytuacji, gdy rozpatrujemy inwestycję w tego rodzaju rozwiązania. Umocni to jedynie podjętą wcześniej decyzję. Być może wpłynie także na osoby niezdecydowane. Jakie zalety domów modułowych wymieniają Inwestorzy w swoich opiniach?

  • krótki okres oczekiwania na gotowy dom – 3-4 miesiące
  • dźwiękoszczelność;
  • zastosowanie nowoczesnych technologii w budowie;
  • wysoka energooszczędność budynku;
  • integracja z zewnętrznymi systemami zasilania i podgrzewania wody;
  • usługa od projektu pod klucz — nie wymaga nadzoru inwestora;
  • dowolna pora roku montażu;
  • montaż domu przeprowadzany przez jego producenta;
  • wysoka jakość zastosowanych materiałów;
  • niski koszt utrzymania;
  • trwałość liczona nawet na 200 lat;
  • kompleksowa usługa producenta związana z wyposażeniem;
  • łatwość rozbudowy;
  • możliwość demontażu domu, przeniesienie, odsprzedaży;
  • lekkość konstrukcji;
  • niska cena projektu i wykonania domu modułowego.

Należy przyznać, że domy modułowe mają wiele ważnych zalet. W opiniach Inwestorów przeważają pozytywne zdania. Wskazują oni, że to doskonały sposób na tani dom dla mniejszej rodziny. W sam raz na jesień życia. Jednak domy modułowe cieszą się też zainteresowaniem młodych rodzin z dziećmi. Są wygodne, tanie w utrzymaniu i gwarantują wysoki komfort użytkowania. Czegóż chcieć więcej?

Polecamy:

Powiązane: