Kwiaty cebulowe są bardzo chętnie sadzone w ogrodach ze względu na łatwą uprawę, różnorodność odmian i dekoracyjny wygląd. Rośliny cebulowe można podzielić między innymi na te sadzone wiosną i te sadzone jesienią. Warto wiedzieć, że gatunki sadzone wiosną, w znacznej większości, wymagają wykopywania na zimę, ponieważ nie są odporne na mróz. 

Kiedy sadzimy wiosną pierwsze kwiaty cebulowe

Sadzenie kwiatów cebulowych można zacząć już w marcu. W tym miesiącu sadzi się np. lilie. Dużą część wsadza się do gruntu od drugiej połowy kwietnia. Są również cebule kwiatowe, które sadzi się dopiero w maju

Dokładny termin zależy jednak od odmiany i wymagań rośliny. Terminy kwitnienia kwiatów są bardzo zróżnicowane, zależne od gatunku, terminu sadzenia oraz warunków. Kwiaty cebulowe okres kwitnienia zaczynają już zazwyczaj w lipcu i kończą w sierpniu. 

Jak sadzić wiosenne kwiaty cebulowe

Przed posadzeniem cebulki warto dokładnie sprawdzić, czy nie jest ona uszkodzona lub chora. Powinniśmy też oczyścić podłoże z chwastów i najlepiej spulchnić ziemię kompostem. 

Dla roślin cebulowych wybieramy stanowiska słoneczne, ewentualnie półcieniste. Dobrze, żeby były osłonięte od wiatru. 

Cebulki najlepiej czują się w podłożu przepuszczalnym, żyznym i próchniczym oraz umiarkowanie wilgotnym.

Głębokość sadzenia uzależniona jest od gatunku oraz rozmiaru cebuli kwiatowej. Według ogólnej zasady, kwiaty cebulowe sadzi się na głębokość odpowiadającą trzykrotnej wielkości cebulki. 

Podobnie jest z odstępami między roślinami, które zależą od ich docelowej wielkości. Im większy kwiat ma być, tym więcej miejsca będzie potrzebował na swobodny rozwój.

Rośliny cebulowe pięknie wyglądają na rabatach oraz naturalnych kompozycjach. Dobrze czują się w towarzystwie innych kwiatów cebulowych. Z ich pomocą łatwo stworzyć zachwycający, kolorowy i pachnący ogród.

Poniżej przedstawiamy przykłady najchętniej sadzonych wiosennych kwiatów cebulowych.

Mieczyki

Mieczyki to piękne kwiaty cebulowe o wyjątkowo dekoracyjnym wyglądzie. Zalicza się do nich około zróżnicowanych 300 gatunków. Nazwa rośliny wzięła się prawdopodobnie od jej liści, które ksztaltem przypominają miecze.

Mieczyki mogą osiągać od 70 cm do nawet 1,2 m wysokości. Charakteryzują kłosowatymi kwiatostanami, które w zależności od odmiany mogą mieć od 12 do 24 kwiatów średniej wielkości. Występują w różnych kolorach, mogą być również dwubarwne.

Cebulki mieczyków sadzi się na przełomie kwietnia i maja. Okres kwitnienia przypada na lipiec oraz sierpień.

Mieczyki sprawdzają się świetnie w ogrodzie na rabatach. Są niezwykle ozdobne. Nadają się również na kwiaty cięte, oraz do uprawy w doniczkach na tarasie lub balkonie.  

Frezje

Frezje to ozdobne rośliny cebulowe i pięknym i delikatnym wyglądzie. Rosną dziko w południowej Afryce.

W ogrodach uprawia się najczęściej dekoracyjne mieszańce frezji. Rośliny te dorastają do około 50 cm wysokości. 

Liście frezji są wąskie, długie i ostro zakończone. Kwiatostan jest wygięty i składa się z kilku kwiatów. Kwiaty frezji mają kielichowaty kształt, są duże i występują w wielu barwach. Kwitną one stopniowo i mogą wydzielać łagodny zapach.

Co ciekawe uchodzi ona z roślinę dość trudną w uprawie, ze względu na swoje specyficznie wymagania. Mianowicie, potrzebuje ona słonecznego stanowiska, ale jednocześnie chłodnego podłoża.

Frezje sadzimy na przełomie kwietnia i maja, aby mogły obficie zakwitnąć już w lipcu.

Frezje idealnie sprawdzają się na kwiat cięty. Białe odmiany często stosuje się do bukietów ślubnych. Można je również sadzić w pojemnikach w celu uprawy domowej i balkonowej. 

Amarylisy

Amarylisy to duże i okazałe rośliny cebulowe. Amarylis pochodzi z lasów tropikalnych Afryki. Charakteryzuje się dużymi cebulami o średnicy około 15 cm. Roślina ta jest również wysoka, ponieważ dorasta nawet do 1m wysokości.

Amarlis cechuje dużymi, okazałymi kwiatami zbitymi w kwiatostany. Kształtem przypominają one kwiaty lilii. Wydzielają przyjemny zapach. Amarylis posiada także wąskie, stojące liście o długości 30-60 cm oraz 2-3 cm szerokości.

Cebulki amarylisa wysadzamy do gruntu na w kwietniu i maju. Kwiat kwitnie w okolicy sierpnia.

Amarylisy można uprawiać jako kwiaty ogrodowe sadzone do gruntu, idealne na rabaty oraz do pojedynczej uprawy. Można je również sadzić w szklarniach, uprawiać w doniczkach w domu oraz woskować ich cebulki.