Jakie wybrać poduszki do szarej kanapy?

W polskich salonach szare kanapy są jednymi z częściej kupowanych i wykorzystywanych. Dlaczego? Szary jest dosyć stonowany. Kolor ten jest niejako „uniwersalny” przez co łatwo się go komponuje z różnymi kolorami. Doskonale współgrają z białymi minimalistycznymi meblami, jak i ciepłym i przytulnym drewnem. Zatem jakie wybrać poduszki do szarej kanapy? Podpowiadamy w dalszej części.

Zobacz również:

Dobre kolory do szarego

Dobre kolory do szarego

W przypadku szarych kanap dobór poduszek jest dosyć prosty. Wynika to z prostego faktu: do koloru szarego stosunkowo prosto dobrać inny kolor, który będzie się ładnie z nią komponować. W połączeniu z innymi kolorami występującymi w salonie mogą one (i nawet muszą) tworzyć spójną całość.

Kolory można dobierać wykorzystując kolory uzupełniające. Patrząc na kolory z koła barw, kolorami uzupełniającymi są kolory na przeciwnych końcach koła. Dlatego też żółte poduszki w różnych odcieniach dobrze komponują się z szarymi kanapami. To rozwiązanie dodaje kanapie wiele życia, ożywia ją i sprawia, że całość staje się lżejsza.

Innym sposobem na dobór kolorów jest wykorzystanie metody monochromatyzmu. Oznacza to, że do szarej kanapy wykorzystuje się poduszki z tego samego kolory, jednak o różnych odcieniach (w przypadku szarej kanapy to różne odcienie szarości). Metoda ta ma na celu wprowadzenie do wnętrza harmonii, równowagi oraz spokoju. Zazwyczaj stosuje się jaśniejsze poduszki do ciemniejszej kanapy (i odwrotnie).

Możliwe jest również dobieranie kolorów do kanapy wykorzystując kolory analogiczne. Na palecie barw kolory te znajdują się obok siebie. Rozwiązanie to sprawia, że kanapa zyskuje kolor, jednak nie jest to rozwiązanie wprowadzające zbyt mocnych kontrastów.

A może zamiast kolorów – materiał?

A może zamiast kolorów – materiał?

Ciekawym sposobem na wprowadzenie różnorodności na kanapie jest użycie różnych materiałów. Jednak w przypadku poduszek, należy być bardzo ostrożnym. W przypadku poduszek ważne jest to, czy mieszkańcami są dorośli, dzieci czy zwierzęta. Im więcej mieszkańców i szans na zabrudzenie, tym bardziej należy skupić się na materiałach, które będą łatwiejsze w czyszczeniu.

Do prania mechanicznego sprawdzi się dobrze bawełna w połączeniu z poliestrem. Sam poliester dobrze się pierze, łatwo się czyści. Poszewki poliestrowe długo utrzymują dobry kształt, jest odporny na zagniecenia. Materiałem twardym, sztywnym oraz naturalnym jest len. Dobrze sprawdza się w rustykalnych i wiejskich wnętrzach, jednak ma to do siebie, że się gniecie.

poduszki do kanapy

Materiałami kojarzonymi ze stylem glamour jest jedwab, satyna czy aksamit. To takie materiały, które są piękne i doskonale się prezentują, są jednak materiałami wymagającymi i trudnymi w utrzymaniu. Szczególnie jedwab, który nie dość, że jest piękny, to jest drogi. Odwdzięcza się pięknym wyglądem i łatwością czyszczenia.

materiałowe poduszki do kanapy

Poduszki przeznaczone jako dekoracja na kanapy powinna być wykonana z twardszego materiału, dzięki czemu możliwe jest utrzymanie ich odpowiedniego kształtu na kanapie. Są to też poduszki, które są trwalsze i wytrzymalsze w porównaniu do poduszek do spania.