Czym wypełnić poduszkę?

Poduszki – dekoracyjne i użytkowe – są obecnie podstawą naszej wygody i funkcjonowania. Używamy ich po to, by dać odpocząć swojemu ciału po ciężkim dniu, czy też wykorzystujemy ją jako ozdoba domu. Czy powinna być wypełniona, by spełniać dobrze swoją funkcję?

Jak prać poduszki dekoracyjne?

Poduszka z naturalnym wypełnieniem

Poduszka z naturalnym wypełnieniem

Zatem czym wypełnić poduszkę? Poduszki z naturalnym wsadem jeszcze przed laty były podstawą. W poduszki wsadzało się pióra i puch kaczy czy gęsi, a zależnie od tego, jaki był procentowy udział tych dwóch, taka była miękkość danej poduchy.

Zaletą takiej poduszki jest to, że kładziemy głowę na naturalnych materiałach. Łatwo mogę się dopasować do naszego kształtu głowy i szyi, a także ciężaru. Wpływa to na dobrą jakość snu, a takie poduszki mają dobry przepływ powietrza, przez co łatwiej jest je utrzymać w dobrej kondycji, bez roztoczy. Łatwiej się je wietrzy.

Podstawową wadą tego rodzaju poduszek jest ich wysoka cena, która podyktowana jest przede wszystkim ceną materiału, z którego są wykonane. Jednakże jest to inwestycja w zdrowie, która szybko się zwraca. Jest to tez rozwiązanie, które nie sprawdzi się u alergików. Muszą oni kupować poduszki z wkładem syntetycznym.

Syntetyczne wsady do poduszek

Wypełnienie syntetyczne jest rozwiązaniem zarówno atrakcyjnym cenowo, jak i funkcjonalne. Mają dużo niższą cenę porównując do naturalnego wsadu. Jest to też rozwiązanie dobre dla alergików, którzy nie mogą używać poduszek wypełnionych pierzem czy puchem.

Do najpopularniejszych wypełnień syntetycznych należy wypełnienie poliestrowe. Włókna poliestrowe są skręcone spiralnie, dlatego też poducha jest lekka i elastyczna. Posiada ona również właściwości antystatyczne. Poduszka ta również przeciwdziała rozwojowi roztoczy i grzybów, i ma właściwości antyalergiczne. Nie wchłania tez brudu i jest łatwiejsza w utrzymaniu w czystości.

Innym rodzajem wypełnienia jest granulat silikonowy, czasem nazywany sztucznym puchem. Wynika to z faktu, że mimo iż jest to rozwiązanie sztuczne, udało się w nim uzyskać te same właściwości co w przypadku wsadu z puchu. Wsad stworzony jest z silikonowych włókien, które są pozwijane w kłębki. Mimo tego rodzaju budowy kołdra nie zbija się i nie spłaszcza. Można często takie poduszki prać i nie wpływa to niekorzystnie na ich sprężystość, elastyczność oraz puszystość. Mogą być też wykorzystywane przez alergików.

Innym, ciekawym rozwiązaniem są poduszki wypełnione poliestrowym włóknem pokrytym warstwą śliskiego silikonu. Rozwiązanie to wpływa na większą elastyczność oraz wpływa na niską wagę. Ma również właściwości antystatyczne. To produkt doskonały dla alergików, ponieważ nie gromadzi grzybów, roztoczy oraz bakterii. Poduszki z włókna silikonowego nie odkształcają się i doskonale sprawdzają się jako poduszki dekoracyjne.

Wypełnienie naturalne czy sztuczne – jakie wybrać?

W przypadku poduszek do spania, wybranie odpowiedniego wkładu jest kluczowe. Jeśli użytkownik nie jest alergikiem i może sobie pozwolić na poduszkę do spania o naturalnym wsadzie, to rozwiązanie to będzie z korzyścią dla zdrowia i komfortu odpoczynku. W przypadku poduszek dekoracyjnych, wyplenienie sztuczne będzie lepszym rozwiązaniem. Łatwiej utrzymać je w czystości, są sprężyste i łatwiej się układają, przez co będą dłużej stanowić piękny element dekoracyjny.