Układanie paneli podstawowe informacje

Panele podłogowe mają wiele zalet, są wytrzymałe, imitują dowolny rodzaj drewna czy kamienia i są łatwe w utrzymaniu w czystości. Ich dodatkowym plusem jest łatwość ich układania, gotową podłogą można się cieszyć zaraz po ich ułożeniu. Nie musimy czekać, aż klej zwiąże czy wyschnie warstwa lakieru. Właśnie dzięki tym cechom układanie paneli stało się bardzo częstym wykończeniem podłogi.

Rodzaje paneli podłogowych

Rodzaje paneli podłogowych

Panele podłogowe wykorzystywane są nie tylko w przestrzeni domowe, podłogi wykończone panelami cieszą się powodzeniem w przestrzeni publicznej i biurowej. Warto zauważyć, że na rynku dostępnych jest kilka rodzaj paneli, są to między innymi:

  • Panele podłogowe laminowane,
  • Panele podłogowe winylowe
  • Panele podłogowe HDF z cienką warstwą drewna (z fornirem)
  • Panele podłogowe polimerowe

Układanie paneli – gdzie można je ułożyć

Panele podłogowe są bardzo wygodne w użytkowaniu i tak naprawdę możemy ułożyć je samodzielnie, pilnując kilku zasad ich układania. Panele powinniśmy układać w pomieszczeniach, które nie są znacząco narażone na długotrwałą wilgoć. W łazience doskonale poradzą sobie panele wodoodporne, które dodatkowo doskonale radzą sobie z wszelkiego rodzaju zabrudzeniami. Panele dobieramy zależnie od pomieszczenia, w którym będą kładzione. Ważna jest ich odporność na ścierane tzw. klasa użytkowania. Niektóre panele można z powodzeniem kłaść na ogrzewanej podłodze, pod warunkiem jej odpowiedniego przygotowania. Układanie paneli możemy wykonać na niemal wszystkich rodzajach podłóg pod warunkiem, że będą one równe i stabilne. Można je więc położyć na starej zniszczonej posadzce z wykładziną lub płytkami, na deskach czy parkiecie.

Układanie paneli – przygotowanie pomieszczenia

Planując układanie paneli musimy odpowiednio przygotować do tego pomieszczenie. Musimy ustalić sposób w jaki będą montowane, precyzyjnie zmierzyć odległość między ścianami, aby określić szerokość przycięcia ich pierwszego rzędu, jak również dopasowanie ich do wnęk i drzwi. Panele zazwyczaj układane są równolegle do okna tak, aby łączenia pasów były jak najmniej widoczne, ale nie jest wymóg konieczny.

Układanie paneli – potrzebne materiały

Główną rolę oczywiście odgrywają panele, ale to nie wystarczy do tego, aby cieszyć się piękną podłogą. Do układania paneli potrzebna nam będzie również folia paroizolacyjna oraz podkład izolujący, który nie tylko zapewni wyciszenie, ale również pozwoli zniwelować nierówności podłoża. To nie wszystko. Potrzebne będą również:

  • Wyrzynarka
  • Kliny dystansowe
  • Listwy wykończeniowe i podłogowe
  • Miarka, ołówek, kołki montażowe taśma klejąca

Układanie paneli – montaż

Układanie paneli – montaż

Układanie paneli nie jest bardzo skomplikowaną pracą. Łatwość wynika z tego, iż poszczególne elementy łączy się ze sobą bez przytwierdzania ich do podłożą, a brak konieczności zastosowania kleju czy innych produktów łączących daje nam błyskawiczny efekt końcowy. Jakie prace krok po kroku powinniśmy wykonać:

  1. Przygotowanie podłoża – musi być ono czyste, suche i równe
  2. Położenie foli – ułóż ją z zapasem, wywiń brzegi tak, aby zachodziły na ścianę, a kolejne pasy układaj tak, aby nachodziły na siebie z zapasem około 15 cm i przyklej je do siebie taśmą
  3. Nałożenie podkładu izolującego – kładź go tak, aby łączenia były w innym miejscu niż łączenia folii, podkład wygłuszający powinien dochodzić do ściany, nie robimy zapasu wysuwając go na ścianę.
  4. Układanie pierwszego rzędu – jeżeli jest potrzeba dotnij go do odpowiedniej szerokości. Układaj je piórem do ściany pamiętając o dylatacji (użyj klinów dystansowych)
  5. Układanie paneli w kolejnych rzędach i ostatniego rzędu, który może wymagać docięcia.
  6. Prace wykończeniowe – odetnij folię i usuń kliny a następnie szpary dylatacyjne zamaskuj listwami podłogowymi

Polecamy: