Jak prać poduszki dekoracyjne?

Poduszki dekoracyjne są piękną ozdobą domu. W ich otoczeniu spędzamy wiele czasu, przez co narażone są one na szybkie brudzenie. Kurz, plamy, wylany sok czy zabrudzenia z jedzenia przy wieczornym seansie to dla nich chleb powszedni. Czym je prać, by wywabić plamy i cieszyć się ich pięknem dłużej?

Po pierwsze – czyszczenie poszewki

czyszczenie poszewki

W wielu przypadkach poduchy dekoracyjne mają swoje ładne poszewki. Jeśli jest to możliwe, warto je zdjąć tak szybko, jak to możliwe, co może uchronić znajdującą się wewnątrz poduchę przed kolejnymi uszkodzeniami. Poszewkę dużo łatwiej też zaprać zaraz po zaplamieniu, a niektóre z plam dzięki temu mogą być usunięte.

Pranie ręczne

Pranie ręczne poduszek zazwyczaj wykorzystywane jest przy tych poduszkach, które mają na sobie doczepione ozdoby. Dzięki temu można uniknąć uszkodzenia i zniszczenia ozdób oraz pralki. Wiele gospodyń domowych doradza zrobienie próbki prania na części poduszki w niewidocznym miejscu, by sprawdzić, jak zachowuje się materiał. Jeśli używamy detergentów, należy użyć ich stosunkowo mało, a po zapieraniu zabrudzonych miejsc porządnie wyprać całą poduszkę, by nie pozostawić na niej brzydkich zacieków.

Pranie w pralce

Pranie w pralce sprawdza się przy niewielkiej liczbie poduszek dekoracyjnych. Dlatego też w wielu przypadkach oddaje się je do pralni chemicznej. Jeśli jednak decydujemy się na pranie w pralce, należy nie umieszczać zbyt dużo poduszek w bębnie pralki za jednym razem. W czasie prania nabiorą wody i staną się ciężkie, co może spowodować uszkodzenie bębna. Podobnie jak w przypadku prania ręcznego, konieczne jest używanie małej ilości detergentu, zapranie wcześniej plam. Obowiązkowo – podwójne płukanie!

Czy wsad poduszki ma znaczenie przy praniu?

Zdecydowanie! To, co znajduje się wewnątrz poduszki jest niezwykle ważne. Może przecież okazać się, że użycie złej temperatury i pranie w pralce może zniszczyć wsad czy sprawić, że poduszka będzie się źle układać (np. przy pierzu). Przykładowo, poduszki z wsadem syntetycznym mogą być prane w pralce. Żeby ich nie zniekształcić, warto wybrać pranie na zimno, dzięki czemu poduszka się nie skurczy. Z domowych sposobów prania poleca się użyć pół szklanki octu.

Piorąc wspomniane poduszki z pierza, warto skupić się na tym, by mogły one dobrze wyschnąć, najlepiej w słońcu i z dobrą cyrkulacją powietrza. Niektóre poduszki z sztucznym wsadem (np. lateks) należy wyprać ręcznie. Aby dobrze je zdezynfekować, można użyć do nich octu, i wymoczyć je w jego roztworze z wodą. Po operacji, podwójnym płukaniu i wysuszeniu, zapach octu nie będzie wyczuwalny.

Odświeżanie poduszek dekoracyjnych

Czy poduszki dekoracyjne należy odświeżać, jeśli nie mają one plam? Oczywiście! Dzięki temu nie będzie gromadził się w nich kurz i roztocza. Nie należy jednak przesadzać z ilością prania i czyszczenia poduszek. O ile nie są one poplamione czy mocno zakurzone, wystarczy odświeżać je dwa razy do roku. Dobrym pomysłem może być używanie poszewek dekoracyjnych, które można szybko zdjąć i odświeżyć.