Czym czyścić ramy okien plastikowych z kleju?

Okna, jak każdy element domu, muszą być odpowiednio pielęgnowane, by przez lata zachować swój odpowiedni wygląd i kształt. Czym czyścić ramy okien plastikowych z kleju? Pielęgnacja rozpoczyna się już w czasie ich wstawienia, kiedy to zgodnie z zaleceniami producenta należy usunąć wszystkie taśmy zabezpieczające. Jeśli tego nie zrobimy, klej może pozostać na ramie i być trudny do usunięcia. Klej zostaje na ramach również po usunięciu rolet. Jak go usunąć, by nie zniszczyć okna?

Pierwsze kroki w czyszczeniu

Czyszczenie ram okiennych

Jak już wcześniej wspomniano, jeśli do plastikowych okien przykleja się taśmy wszelkiego rodzaju, to im szybciej je zdejmiemy, tym lepiej. Kiedy na okna zadziała temperatura, klej wulkanizuje się a taśma zaczyna łuszczyć się i kruszyć. Usunięcie jej później będzie nie lada zadaniem. Mimo wszystko, pierwszym krokiem będzie oczyszczenie okna z resztek taśmy i kleju, na tyle, na ile to jest możliwe. Większość taśmy i kleju da się usunąć przy pomocy miękkiej szmatki i ciepłej wody z płynem. Co ważne, nie każdy płyn do mycia szyb będzie dobry do umycia ramy okiennej!

Metody domowe nie zawsze sprawdzone

Na wielu forach internetowych podaje się różne metody domowe związane z usuwaniem zalegającego kleju na plastikowych uszczelkach. Podaje się tam między innymi aceton. Rozwiązanie to jest nie jest sensowne i niesie za sobą niebezpieczeństwo uszkodzenia ramy okiennej i uszczelek. Skąd to wynika? Przykładowo, aceton (ten stosowany w zmywaczach do paznokci) po dłuższym kontakcie z niektórymi plastikami czy uszczelkami je roztapia. Dlatego też przed użyciem tego rodzaju specyfiku należy przeprowadzić małą próbkę w miejscu niewidocznym. Należy tez zwrócić uwagę na to, na jakie okno chce się używać środków – o ile z białymi plastikami nie ma tyle problemu (niepowodzenie może skończyć się co najwyżej odbarwieniem), tak ramy kolorowe mogą w czasie czyszczenia zostać mocno i widocznie uszkodzone.

Wyższy kaliber czyszczenia

Wiele osób wykorzystuje do czyszczenia pozostałości po kleju specjalnie przygotowanych do tego ocelu preparatów dedykowanych do tego zabiegu. Nie uszkodzą one ram okiennych czy uszczelek, a ich moc można dobrać do potrzeb. Moc danego specyfiku jest ważna – zbyt mocny może uszkodzić okna, a zbyt słaby – nie doczyścić i tylko zwiększyć poziom naszej frustracji. Dlatego koniecznie warto czytać ich etykiety!

Benzyna nie tylko do samochodów

benzyna ekstrakcyjna

Okazuje się, że ramy okienne można oczyścić z pozostałości kleju używając… benzyny ekstrakcyjnej! Umieszcza się ją na ramach przy pomocy nasączonej gąbki. Ważne, żeby być cierpliwym i wybrać miękką gąbkę, która nie zarysuje ramy. Większe płaty będzie trzeba nasączyć w benzynie, a to zajmie trochę czasu.

Izopropanol od zadań specjalnych

Izopropanol

Jeśli benzyna nie daje sobie rady, a my już mamy ochotę poddać się i zrezygnować z czyszczenia, to niczym rycerz na białym koniu przychodzi na ratunek izopropanol. Ten łagodny rozpuszczalnik organiczny dobrze usuwa oporne płaty kleju, a dodatkowo jest obojętny na tworzywa, z których wykonuje się okna, więc nie ma obaw, że je uszkodzi. Klej usuwa się przy pomocy ściereczki nasączonej specyfikiem, po czym okno przemywa się ciepłą wodą.

Ostrożność i cierpliwość przede wszystkim

W przypadku usuwania kleju z ram okiennych konieczne jest zadbanie o to, by z powodu niecierpliwości czy zastosowania zbyt mocnych środków nie uszkodzić ramy okiennej. Konieczne jest unikanie acetonu, czy gąbek z ostrymi brzegami, mogącymi tworzyć głębokie i brzydkie rysy. Jeśli na białej ramie pozostaną brzydkie żółte ślady po kleju, można wywabić je przy pomocy sody oczyszczonej.

Polecamy: