Ile kosztują okna trzyszybowe?

Okna poza funkcjami dekoracyjnymi i wpuszczaniem naturalnego światła do pomieszczeń, pełnią jeszcze jedną ważną funkcję, którą jest zapewnienie odpowiedniego komfortu cieplnego w pomieszczeniach. Oznacza to, że latem mają zapobiegać przez nagrzewaniem się mieszkań, a zimą – przed traceniem ciepła.

Polecamy – Standardowe wymiary okien

Szczelność okien jest jednym z kluczowym aspektów, na które klienci zwracają uwagę przy wyborze okien do swoich mieszkań i domów. Jednym z proponowanych rozwiązań są okna trójszybowe. Czym one są, jaka jest jego cena i w czym są lepsze od innych okien?

Najprościej mówiąc, okna trzyszybowe to takie okna, w których znaleźć można trzy warstwy szkła. Jednocześnie przestrzenie pomiędzy poszczególnymi taflami wypełnione są gazem szlachetnym, który zwiększa bezpieczeństwo i komfort użytkowania (między innymi zwiększa ich termoizolację). Zazwyczaj kupuje się okna dwuszybowe, jednak okazuje się, że okna trzyszybowe są bardziej opłacalne. Różnice między tymi dwoma rodzajami okien widoczne są między innymi we współczynniku przenikania ciepła.

Jednym z ważnych elementów związanych z posiadaniem okien trzyszybowych jest fakt, że wpuszczają one do pomieszczeń nieco mniej światła niż ich odpowiednicy o mniejszej liczbie szyb. Związane jest to z faktem, że szyby pochłaniają część padającego na nie światła. W zamian działają dźwiękoszczelnie, co w przypadku dużych miast czy posiadania budynku blisko ruchliwej drogi jest dużym ułatwieniem funkcjonowania.

Odpowiedni współczynnik przenikania ciepła kluczem do sukcesu

Ile kosztują okna trzyszybowe?

Czym jest współczynnik przenikania ciepła i jaki ma wpływ na jakość cieplną danego okna? Współczynnik ten, opisywany w danych technicznych symbolem Uw mówi o izolacji termicznej danego okna. Im niższy współczynnik, tym izolacja jest większa. W praktyce przekłada się to na to, że okna z większą izolacją generują mniejsze straty energii wykorzystywanej do ocieplania pomieszczeń. Okna dwuszybowe, wykorzystywane w dużej liczbie domów i mieszkań mają współczynnik przenikania ciepła na poziomie 1,2 – 1,4. Natomiast w oknach trzyszybowych Uw jest mniejsze od 1. Co to oznacza? Porównując okna dwu i trzyszybowe okna trzyszybowe są bardziej energooszczędne. A w zakresie nowo wprowadzanych przepisów związanych w energooszczędnością budynków ten fakt może mieć kluczowe znaczenie.

Gdzie najczęściej wykorzystuje się okna trzyszybowe?

Okna trzyszybowe są zazwyczaj montowane w domach energooszczędnych czy domach pasywnych. Pozwala to na maksymalną możliwą redukcję mostków termicznych i ucieczkę ciepła. W naszej ofercie również można znaleźć szeroką gamę okien do domów pasywnych – sprawdź ofertę stolarki okiennej w Warszawie.

Okna trzyszybowe montowane są również w tych budynkach, które poddawane są termomodernizacji. Zazwyczaj proces ten wykonuje się wraz z zastosowaniem ocieplenia elewacji budynków, co sprawia, że koszty poniesionej inwestycji bardzo szybko się zwracają. Jednocześnie, w ramach wprowadzanych przepisów związanych z termomodernizacją okna trzyszybowe są rozwiązaniem ułatwiającym wprowadzanie zmian w starym budownictwie zgodnych z nowymi przepisami.

Jakie są ceny okien trzyszybowych?

Okna trzy szybowe są droższe od okien dwuszybowych. Ceny zaczynają się od kwoty około 1 300 zł za okno PVC i około 1 500 zł. za okno drewniane. Górna granica, jeśli chodzi o cenę okien trzyszybowych jest ciężka do określenia. Wszystko zależy od tego, jaki klient wybierze poziom Uw czy na jakie wykończenie się zdecyduje. Przykładowo, nowoczesne okucia czy folie niskoemisyjne znacząco podniosą cenę okna. 

Im bardziej nowoczesny dom, tym więcej okien czy przeszkleń będzie posiadał, więc cena okien może rosnąć. W praktyce i eksploatacji jednak decydując się na okna trzyszybowe można liczyć na oszczędności.

Polecamy: