Jak usunąć taśmę klejącą z okna plastikowego?

Taśmy klejące, które umieszczane są przez producentów na oknach, służą ich zabezpieczeniu na czas transportu oraz montażu. Dlatego też konieczne jest ich usunięcie tuż po zamontowaniu. Zwłoka może skutkować zwulkanizowanym klejem, który nie chcąc się odkleić będzie nie tylko wyglądać nieapetycznie, ale jego ściąganie może poważnie uszkodzić nową ramę okienną. Co zatem zrobić, jeśli już do tego dojdzie i jak się pozbyć niechcianej ozdoby okiennej?

Jak usunąć taśmę?

Istnieje wiele sposobów, które można by nazwać „domowymi”, gdzie bez użycia specjalnych środków możliwe jest usunięcie taśmy klejącej z ram. Ich użycie zazwyczaj jest czasochłonne i wymaga pokładów cierpliwości, jednak mogą one przynieść upragniony skutek w postaci czystych ram bez kleju. Przykładem może być tłuszcz spożywczy, który znajdziemy w kuchniach (masło, olej itp.). Umieszcza się go grubą warstwą na zaklejonych miejscach na kilka godzin, po czym pozostałości kleju się zdrapuje. Przy usuwaniu pozostałości kleju należy pamiętać o tym, żeby nie używać do tego ocelu zbyt ostrych czy drapiących przedmiotów, które mogą zarysować ramy czy uszkodzić szybę.

Kiedy klej silnie zastygnie, można spróbować usunąć go przy pomocy strumienia ciepłego powietrza. Takie dają suszarki. Zastosowanie ciepła na zaklejone miejsce zmiękcza klej, który nieco łatwiej jest usunąć. Należy jednak uważać ze zbyt duża temperaturą, żeby nie pozostawić na oknach brzydkich śladów.

Innym sposobem jest użycie urządzeń parowych, które również będą powodować rozgrzanie i upłynnienie kleju, który później łatwiej usunąć. Jest to jednak zadanie dosyć czasochłonne i wymagające anielskiej iście cierpliwości. Pozwala jednak na usunięcie kleju bez pozostawienia śladów, plam czy uszkodzenia ramy.

Jeśli po usunięciu kleju pozostaną na oknach brzydkie, żółte plamy po kleju (szczególnie widoczne na białych ramach) można się ich pozbyć używając sody oczyszczonej. Trzeba jednak pamiętać, że zrobiony z niej proszek może zarysować ramę, więc lepiej zbyt mocno nie szorować ram sodą, lepiej pozostawić rozrobioną pastę na chwilę i zmyć ją ciepłą wodą.

A co, jeśli sposoby domowe zawiodą?

Jeśli domowe sposoby się nie sprawdzą, to warto skorzystać ze specjalnych środków, które są dostępne w sklepach. Są one przeznaczone do usuwania kleju z ram. Ważne jest, by sprawdzić moc takiego specyfiku – zbyt słaby nie zadziała, a zbyt mocne zniszczą ramę okienną.

Do usuwania kleju można również wykorzystać izopropylen. Jest to środek, który pozwala na usunięcie uporczywego kleju bez uszkadzania plastikowych i gumowych części okiennych. To lekki rozpuszczalnik organiczny, który jest dostępny w większych butlach.

Można również użyć benzyny ekstrakcyjnej. W szybki sposób usunie ona klej. Należy jednak przez rozpoczęciem czyszczenia sprawdzić, czy nie będzie niszczyć ramy, najlepiej w mało widocznym miejscu. Po zmyciu kleju całość okien należy umyć ciepłą wodą, by pozbyć się nieprzyjemnego zapachu. Nie powinno się nią czyścić uszczelek, które mogą być przez benzynę wybarwiane i uszkadzane.

Czego się wystrzegać, podczas czyszczenia okien plastikowych z taśmy klejącej?

Istnieją środki, które w pierwszych odruchu mogą sprawiać wrażenie, że sprawnie pozbędą się kleju z okien. Owszem, ale cena za jego usunięcie będzie duża – uszkodzą one nie tylko ramę, ale i również uszczelki. Przykładem takiego specyfiku jest aceton, powszechnie występujący w zmywaczach do paznokci. Jego należy się wystrzegać.

Polecamy: