Uzdatniacz i zmiękczacz wody spełniają różne funkcje. Obie dotyczą poprawy jakościowej życiodajnego płynu. Jednak oddziałują na inne parametry. Twarda woda zawiera wiele minerałów. Tworzy kamień, zwłaszcza podczas podgrzewania. Nie zawsze jest smaczna. Jest jednak zdatna do picia. Nieco inaczej jest z wodą, którą należy uzdatniać. Takim przypadkiem może być własne, przydomowe ujęcie. Nie mamy tu bowiem żadnej gwarancji, że woda z niego jest zdatna do użycia. Jednorazowe badania nie są tu żadnym wyznacznikiem. Zwłaszcza na terenach rolniczych. Tam do gruntu przedostają się związki organiczne i wypłuczyny z nawozów. Dzieje się to w różnych okresach roku. Stąd jednorazowe badanie wody może być niewiarygodne.

Kiedy powinno stosować się uzdatniacz wody?

Uzdatniacz wody sprawdzi się w przypadku ujęć przydomowych. To rodzaj filtra, który usuwa niepożądane związki. Do takich zaliczyć należy metale ciężkie, chlor, mangan, czy żelazo. Uzdatnienie wody to najczęściej mechaniczny proces. Zatrzymuje on wszelkie zanieczyszczenia, czyniąc ciecz bezpieczną do spożycia. Poprawia jakość wody. Przed inwestycją w uzdatniacz wody warto zbadać, jaki jego rodzaj będzie potrzebny. Stosowanie urządzenia wybranego losowo może przynieść więcej szkód niż pożytku. Badaniami takimi zajmują wyspecjalizowane firmy. Zlecić je można także Sanepidowi. Na podstawie badań powstają zalecenia co do sposobu uzdatniania. Właściwie dobrany uzdatniacz wody usuwa z niej zbędne minerały. Niekiedy stosowany jest dodatkowo także sterylizator. Dzięki niemu usuwane są wszelkie bakterie, wirusy i inne mikroorganizmy.

zmiękczacz wody

Kiedy stosować zmiękczacz wody?

Zmiękczacz wody stosuje się w przypadku uzdatnionej już wody. Służy on do odseparowania z niej minerałów, które odpowiadają za jej twardość. Usuwane są z niej jony magnezu i wapnia. Trzeba od razu dodać, że taka woda jest w pełni zdatna do spożycia. Nie ma jednak żadnych wartości. Nie zawiera bowiem minerałów, które wspomagają nasze organizmy. Zmiękczacz wody sprawdzi się jednak w wielu sytuacjach. Wytworzy bowiem wodę idealną do prania. Dzięki niej znacznie spada zużycie detergentów. W sprzęcie AGD nie osadza się też niszczący go kamień. Tak jest w przypadku pralki, czy żelazka parowego. Zmiękczona woda doskonale wpływa na skórę i włosy. Stąd wiele osób stosuje zmiękczacze do zapewnienia sobie wody do mycia. Jednak największą korzyść widać w przypadku instalacji grzewczych. Po zmiękczeniu wody nie osadza się w nich kamień. To wielka oszczędność na kosztach ogrzewania. Także i na eksploatacji takiej instalacji. Zmiękczona woda nie powoduje osadzania się kamienia na jej elementach. Podobnie jest ze zmywarkami, czy czajnikami. Miękka woda znacznie wydłuża ich żywotność. Zmiękczacz wody jest przydatny niemal w każdym gospodarstwie domowym. Zwłaszcza tam, gdzie istnieje system grzewczy oparty na tradycyjnych kotłach i grzejnikach. W znacznym stopniu ograniczają zużycie energii na wytworzenie ciepła. W znaczący sposób przedłuża żywotność zasilanego wodą sprzętu.

Polecane: