Sól do zmiękczania wody jest niezbędna do pracy zmiękczacza wody. Odpowiada bowiem za regenerację złoża jonowymiennego. Najczęściej rolę tę pełni żywica. Roztwór słonej wody usuwa ze złoża jony magnezu i wapnia. Zamieniać je na złoża sodu. To warunek prawidłowego działania urządzenia. To zaś niesie za sobą oszczędność na potencjalnych stratach wynikających z używania twardej wody. Zmiękczona woda nie pozostawia osadu. Nie odkłada się też z niej kamień, który niszczy pralki i zmywarki. Miękka wod chroni żelazka parkowe, ekspresy do kawy i czajniki. Jest niezastąpiona w systemach grzewczych. Tam odkładający się kamień nie tylko niszczy instalację. Odpowiada także za jej malejącą w czasie efektywność. Stąd uzupełnianie soli w odkamieniaczach wody jest niezwykle ważne. Jaką zatem sól używać do regeneracji złoża jonowymiennego w zmiękczaczach wody?

Sól do zmiękczania wody

Jaka sól najlepsza do zmiękczacza wody?

Sól do zmiękczania wody jest podobna składem do tej kuchennej. Różni się jednak formą, w jakiej jest aplikowana. Sól kuchenna jest bardzo drobna. Nie powinno się jej używać w zmiękczaczach wody. Może bowiem zatykać elementy urządzenia, trwale je uszkadzając. Skład solanki do regeneracji złoża żywicznego powinien być zgodny z zaleceniami producenta urządzenia. Daje to bowiem gwarancję na 100% dopasowania jej składu do potrzeb. Efektem jest wysoka wydajność pracy zmiękczacza wody. Na rynku jest dostępnych kilka rodzajów soli do tego rodzaju urządzeń. Wśród nich najczęściej spotykamy:

  • sól w tabletkach;
  • sól granulowana;
  • sól w blokach.

Sól w tabletkach

Sól w tabletkach jest najczęściej używana do zmiękczaczy wody. Jest wygodna i nie wymaga od użytkowników jej dopasowywania do zbiornika urządzenia. Można ją kupić u producentów zmiękczaczy wody. Dostępna jest także w większości marketów budowlanych. Łączy w sobie dużą skuteczność docierania do złoża jonowymiennego i wygodę użytkowania. Istotne jest przy tym, by sól w tabletkach nie zawierała zanieczyszczeń. Te mogą negatywnie wpływać na efektywność zmiękczacza wody. W sytuacjach skrajnych mogą też uszkodzić złoże. Powinna spełniać normy PN-86/C-84081/02. Sól w tabletkach dostępna jest w opakowaniach a 15 i 25 kg. Można kupić ją także w ilościach paletowych.

Sól granulowana

Obecnie sól granulowana nie jest zbyt chętnie wykorzystywana do zmiękczania wody. Powodem jest jej łączenie się w duże bryłki, które pływają po powierzchni wody. Skuteczność regeneracji złoża spada wtedy niemal do zera. W takich sytuacjach konieczne staje się rozbijanie zbrylonej soli. Nie jest to wygodne dla użytkowników. Zwłaszcza przy nowoczesnych, bezobsługowych urządzeniach do zmiękczania wody.

Sól w blokach

Sól w blokach jest także mało popularna. Wynika to z faktu, że trzeba dopasowywać bloki do wymiarów pojemnika. Niekiedy są one bowiem tak duże, że nie mieszczą się do oczyszczacza. Wtedy następuje konieczność kruszenia jej. Nie jest to wygodne. Zwłaszcza w dobie nowoczesnych i automatycznych zmiękczaczy wody. Nie wymagają one obsługi. Stąd kruszenie bloków solnych staje się niepotrzebną dla użytkownika czynnością.

Polecane: