Zadanie zmiękczacza wody można opisać jednym zdaniem. Zmniejsza twardość wody przez usunięcie z niej nadmiaru soli wapnia i magnezu. Woda taka nie jest szkodliwa dla człowieka. Jest jednak uciążliwa w każdym gospodarstwie domowym. Pozostawia biały osad na naczyniach. Największym jednak problemem jest kamień, który powstaje po podgrzaniu twardej wody. Z pewnością każdy spotkał się z takim w czajniku, czy ekspresie do kawy. Osad ten jest równie uciążliwy w zmywarkach, pralkach i żelazkach parowych. Skutecznie obniża żywotność tego rodzaju sprzętu AGD. Problem z twardą wodą występuje wszędzie. Nie ma tu znaczenia okolica, którą zamieszkujemy. Najlepsza pod tym kątem zdaje się woda źródlana. Jednak niemożliwe jest, by taka płynęła w każdym wodociągu. Miękka woda ma jednak wiele zalet. Idealnie sprawdza się w systemach grzewczych. Nie powoduje powstawania osadu. Zwiększa skuteczność instalacji oraz jej żywotność. Stąd powszechne stało się stosowanie zmiękczaczy wody. To skonały pomysł na pozbycie się z niej jonów wapnia i magnezu. Jak zatem działa zmiękczacz wody?

Jak działa zmiękczacz wody?

Zmiękczacz wody jest nieskomplikowanym urządzeniem. Działa na zasadzie wymiany jonowej. Najczęściej posiada ciśnieniowy zbiornik ze złożem jonowymiennym. Najważniejszy w zmiękczaczu wody jest jednak zbiornik na sól. To ona sprawia, że z cieczy usuwane są sole wapnia i magnezu. Pojemnik ten należy sukcesywnie uzupełniać. Z niego pochodzi sól do procesu regeneracji złoża. Procesem zmiękczania wody steruje elektroniczna głowica. Istotne jest, by element ten wykonany był z wysokiej jakości materiałów. On bowiem odpowiada za właściwy stopień zmiękczania wody. Proces ten zachodzi dzięki żywicy jonowymiennej. W złożu dochodzi do podmiany jonów wapniowych i magnezowych na jony sodu. Stąd tak istotna jest dbałość o uzupełnianie zbiornika z solą zmiękczającą. Ona bowiem odpowiada za regenerację złoża jonowego. Jego zaś zadaniem jest zmiękczanie wody.

Gdzie instalować zmiękczacz wody?

Centralne zmiękczacze wody powinno instalować się tuż za licznikiem wody. Powinien znaleźć się przed rozprowadzeniem jej do wszystkich pomieszczeń. Koniecznie przed zaworami poboru wody do instalacji grzewczej. Miękka woda właśnie tu odgrywa największą rolę. Sprawia, że w rurach nie odkłada się kamień. To zaś prowadzi do znacznie dłuższej eksploatacji wszelkich pomp, kotłów i zaworów. Brak kamienia to także większa efektywność cieplna grzejników. Nie odkłada się w nich osad, który pochłania dużo energii. Najczęściej docelowym miejscem montażu zmiękczacza wody jest kotłownia lub piwnica. Tam bowiem przebiegają najczęściej przewody instalacji grzewczych. Do wpięcia urządzenia w obieg stosuje się elastyczne węże. Są dodawane do urządzeń. Są normalizowane, co oznacza, że pasują do wszystkich instalacji wodnych. Istotne jest, by przed zmiękczaczem zainstalować mechaniczny filtr wody. Uchroni on głowicę urządzenia przed uszkodzeniem. Zwiększy też skuteczność działania zmiękczacza.

Polecane: