Stolarka okienna i akcesoria

Czym czyścić ramy okien plastikowych z kleju?

Okna, jak każdy element domu, muszą być odpowiednio pielęgnowane, by przez lata zachować swój odpowiedni wygląd i kształt. Czym czyścić ramy okien plastikowych z kleju? Pielęgnacja rozpoczyna się już w czasie ich wstawienia, kiedy to zgodnie z zaleceniami producenta należy usunąć wszystkie taśmy zabezpieczające. Jeśli tego nie zrobimy, klej może pozostać na ramie i być trudny do usunięcia. Klej zostaje na ramach również po usunięciu rolet. Jak go usunąć, by nie zniszczyć okna?

Pierwsze kroki w czyszczeniu

Jak już wcześniej wspomniano, jeśli do plastikowych okien przykleja się taśmy wszelkiego rodzaju, to im szybciej je zdejmiemy, tym lepiej. Kiedy na okna zadziała temperatura, klej wulkanizuje się a taśma zaczyna łuszczyć się i kruszyć. Usunięcie jej później będzie nie lada zadaniem. Mimo wszystko, pierwszym krokiem będzie oczyszczenie okna z resztek taśmy i kleju, na tyle, na ile to jest możliwe. Większość taśmy i kleju da się usunąć przy pomocy miękkiej szmatki i ciepłej wody z płynem. Co ważne, nie każdy płyn do mycia szyb będzie dobry do umycia ramy okiennej!

Metody domowe nie zawsze sprawdzone

Na wielu forach internetowych podaje się różne metody domowe związane z usuwaniem zalegającego kleju na plastikowych uszczelkach. Podaje się tam między innymi aceton. Rozwiązanie to jest nie jest sensowne i niesie za sobą niebezpieczeństwo uszkodzenia ramy okiennej i uszczelek. Skąd to wynika? Przykładowo, aceton (ten stosowany w zmywaczach do paznokci) po dłuższym kontakcie z niektórymi plastikami czy uszczelkami je roztapia. Dlatego też przed użyciem tego rodzaju specyfiku należy przeprowadzić małą próbkę w miejscu niewidocznym. Należy tez zwrócić uwagę na to, na jakie okno chce się używać środków – o ile z białymi plastikami nie ma tyle problemu (niepowodzenie może skończyć się co najwyżej odbarwieniem), tak ramy kolorowe mogą w czasie czyszczenia zostać mocno i widocznie uszkodzone.

Wyższy kaliber czyszczenia

Wiele osób wykorzystuje do czyszczenia pozostałości po kleju specjalnie przygotowanych do tego ocelu preparatów dedykowanych do tego zabiegu. Nie uszkodzą one ram okiennych czy uszczelek, a ich moc można dobrać do potrzeb. Moc danego specyfiku jest ważna – zbyt mocny może uszkodzić okna, a zbyt słaby – nie doczyścić i tylko zwiększyć poziom naszej frustracji. Dlatego koniecznie warto czytać ich etykiety!

Benzyna nie tylko do samochodów

Okazuje się, że ramy okienne można oczyścić z pozostałości kleju używając… benzyny ekstrakcyjnej! Umieszcza się ją na ramach przy pomocy nasączonej gąbki. Ważne, żeby być cierpliwym i wybrać miękką gąbkę, która nie zarysuje ramy. Większe płaty będzie trzeba nasączyć w benzynie, a to zajmie trochę czasu.

Izopropanol od zadań specjalnych

Jeśli benzyna nie daje sobie rady, a my już mamy ochotę poddać się i zrezygnować z czyszczenia, to niczym rycerz na białym koniu przychodzi na ratunek izopropanol. Ten łagodny rozpuszczalnik organiczny dobrze usuwa oporne płaty kleju, a dodatkowo jest obojętny na tworzywa, z których wykonuje się okna, więc nie ma obaw, że je uszkodzi. Klej usuwa się przy pomocy ściereczki nasączonej specyfikiem, po czym okno przemywa się ciepłą wodą.

Ostrożność i cierpliwość przede wszystkim

W przypadku usuwania kleju z ram okiennych konieczne jest zadbanie o to, by z powodu niecierpliwości czy zastosowania zbyt mocnych środków nie uszkodzić ramy okiennej. Konieczne jest unikanie acetonu, czy gąbek z ostrymi brzegami, mogącymi tworzyć głębokie i brzydkie rysy. Jeśli na białej ramie pozostaną brzydkie żółte ślady po kleju, można wywabić je przy pomocy sody oczyszczonej.

Polecamy:

admin

Recent Posts

Popularne kwiaty cebulowe sadzone wiosną

Kwiaty cebulowe są bardzo chętnie sadzone w ogrodach ze względu na łatwą uprawę, różnorodność odmian…

4 tygodnie ago

Jak urządzić mały salon?

Mały salon może stanowić wyzwanie, jeśli chodzi o aranżację i urządzenie przestrzeni w taki sposób,…

2 miesiące ago

Jak odpowietrzyć grzejnik, czyli popularny kaloryfer?

Jak odpowietrzyć grzejnik, czyli popularny w domach i blokach kaloryfer? To pytanie powraca do wielu…

7 miesięcy ago

Typy grzejników domowych

Typy grzejników domowych zależne są od czasów, w których się je montuje. Dopiero po pojawieniu…

7 miesięcy ago

Wiercenie w betonie – technika diamentowa

Beton to wyjątkowo twardy i trwały materiał powszechnie wykorzystywany w budownictwie. Wymaga odpowiedniej obróbki z…

9 miesięcy ago

Różne rodzaje i rozmiary betonowych pustaków ogrodzeniowych

Betonowe pustaki ogrodzeniowe to wszechstronny produkt budowlany, który znalazł zastosowanie w wielu projektach ogrodzeń i…

9 miesięcy ago