Instalacje

Jak odpowietrzyć grzejnik, czyli popularny kaloryfer?

Jak odpowietrzyć grzejnik, czyli popularny w domach i blokach kaloryfer? To pytanie powraca do wielu osób w miarę zbliżającego się okresu grzewczego. Jesień to czas, kiedy nadchodzą pierwsze przymrozki. Piece coraz częściej włączają się w nocy. Należy przygotować się do pierwszych chłodów. Warto przede wszystkim odpowietrzyć grzejniki w całym domu. To przyniesie wymierną korzyść. Efektywniejsze ogrzewanie to oszczędność w portfelu. Na przeszkodzie stoją jedynie zapowietrzone kaloryfery. Jest ich obecnie na rynku kilka rodzajów. My ograniczymy się do najpopularniejszych. Poniżej dowiesz się, jak odpowietrzyć grzejnik żeliwny, aluminiowy, czy łazienkowy — drabinkowy.

Jak odpowietrzyć drabinkowy grzejnik — kaloryfer łazienkowy?

Drabinkowy grzejnik łazienkowy jest niezwykle popularny w domach i blokach. Zawdzięcza to niewielkim rozmiarom. Łatwo go umieścić na ścianie. Służy często jako poręczna suszarka do ręczników. Jest przy tym optymalny do utrzymania odpowiedniej temperatury. Co zrobić, gdy nie grzeje? W pierwszej kolejności warto odpowietrzyć nasz drabinkowy kaloryfer łazienkowy. To banalna i zarazem najczęstsza przyczyna zimnego od dołu grzejnika. Naprawa tej usterki zajmie kilka minut. Jak odpowietrza się drabinkowy grzejnik łazienkowy? To prosty kaloryfer aluminiowy, wyposażony w zawór. Wystarczy zaopatrzyć się w śrubokręt lub specjalny kluczyk do odpowietrzania. Potrzebna będzie też miska lub podobne naczynie.

Odpowietrzanie drabinkowych grzejników łazienkowych

Odpowietrzanie grzejnika łazienkowego należy rozpocząć od zlokalizowania zaworu. Zazwyczaj jest on na górze. Niektórzy producenci montują go w górnej części boku kaloryfera. Teraz kolej na odpowietrzenie drabinkowego grzejnika łazienkowego. Poniżej instrukcja krok po kroku:

  • ustaw termostat w pozycji zero;
  • zaczekaj aż ostygnie woda w grzejniku;
  • podstaw miskę pod zawór odpowietrzający grzejnika;
  • delikatnie zacznij odkręcać zawór aż do momentu usłyszenia charakterystycznego syku powietrza.

Wraz ze zmniejszającym się ciśnieniem uchodzącego powietrza spodziewajmy się wycieku wody. Dobrze jest zabezpieczyć zawór szmatką. Unikniemy wtedy ochlapania mebli, czy posadzki. Pierwotnie strumień wody będzie brudny. Warto zaczekać do chwili, gdy stanie się czysta. Teraz wystarczy zakręcić zawór i ustawić termostat na grzanie. Po chwili zrobi się wyraźnie cieplej. To znak, że łazienkowy grzejnik drabinkowy jest dobrze odpowietrzony.

Jak odpowietrzyć kaloryfer i panelowy grzejnik aluminiowy?

Odpowietrzanie kaloryferów i panelowych grzejników aluminiowych jest proste. Nie wymaga specjalistycznych narzędzi. Zajmie nam do tego jedynie kilka minut. Do tego efekt pracy będzie widoczny natychmiast. Jak zatem odpowietrzyć kaloryfer i panelowy grzejnik aluminiowy? Potrzebna nam będzie miska na wodę. Przydatny będzie też kluczyk do zaworów odpowietrzających. Jeśli nie mamy go pod ręką, wystarczy śrubokręt.

Odpowietrzanie kaloryfera i panelowego grzejnika aluminiowego

Odpowietrzanie kaloryfera i panelowego grzejnika aluminiowego należy zacząć od zlokalizowania zaworu. Są one montowane w górnej części boku. Późniejsze prace nie różnią się niczym od odpowietrzania grzejnika łazienkowego. I tym razem:

  • ustaw termostat w pozycji zero;
  • zaczekaj aż ostygnie woda;
  • podstaw miskę pod zawór;
  • odkręcaj zawór aż do usłyszenia charakterystycznego syku powietrza.
  • mocno zakręć zawór odpowietrzający i ustaw termostat.

Jak odpowietrzyć kaloryfer i grzejnik żeliwny bez odpowietrznika?

Grzejniki żeliwne to stary typ kaloryferów. Dziś montuje się je jedynie w formie aranżacji wnętrza. Są ciężkie i wpływają na czystość płynącej w nich wody. Dlatego nie należy łączyć ich w jednej instalacji z grzejnikami innego typu. Wolniej się też nagrzewają. Do tego nie mają żadnych odpowietrzaczy. Stąd usuwanie powietrza z instalacji grzewczej w tym przypadku jest najtrudniejsze. Przyda się tu pomoc drugiej osoby w bieżącym usuwaniu wody. Wypłynie jej znacznie więcej niż z grzejnika aluminiowego. Jak odpowietrzyć kaloryfer i grzejnik żeliwny bez zaworu odpowietrzającego? Przydatne będą dwa płaskie klucze nastawne. Miska na wodę jest obowiązkowa!

Odpowietrzanie kaloryfera i grzejnika żeliwnego bez zaworu

Przy odpowietrzaniu kaloryfera i grzejnika żeliwnego bez zaworu najtrudniej jest utrzymać porządek. Stąd przydatna będzie pomocna para rąk. Co trzeba zrobić, by odpowietrzyć grzejnik żeliwny bez zaworu? Poniżej instrukcja krok po kroku:

  • miskę ustaw pod śrubunkiem na krańcu grzejnika;
  • zakręć termostat;
  • delikatnie(!) luzuj śrubunek do momentu usłyszenia syku powietrza;
  • zakręć go natychmiast po ustaniu syku i pojawieniu się samej wody;
  • dokręć śrubunek do pełnej szczelności;
  • ustaw termostat na ulubioną opcję.

Sprawdź dalej typy grzejników domowych.

admin

Share
Published by
admin

Recent Posts

Popularne kwiaty cebulowe sadzone wiosną

Kwiaty cebulowe są bardzo chętnie sadzone w ogrodach ze względu na łatwą uprawę, różnorodność odmian…

1 miesiąc ago

Jak urządzić mały salon?

Mały salon może stanowić wyzwanie, jeśli chodzi o aranżację i urządzenie przestrzeni w taki sposób,…

2 miesiące ago

Typy grzejników domowych

Typy grzejników domowych zależne są od czasów, w których się je montuje. Dopiero po pojawieniu…

7 miesięcy ago

Wiercenie w betonie – technika diamentowa

Beton to wyjątkowo twardy i trwały materiał powszechnie wykorzystywany w budownictwie. Wymaga odpowiedniej obróbki z…

9 miesięcy ago

Różne rodzaje i rozmiary betonowych pustaków ogrodzeniowych

Betonowe pustaki ogrodzeniowe to wszechstronny produkt budowlany, który znalazł zastosowanie w wielu projektach ogrodzeń i…

10 miesięcy ago

Popularne kolory farb do sypialni z podziałem na lata

Kolor farby w sypialni odpowiada za wiele aspektów w tym pomieszczeniu i ma znaczący wpływ…

10 miesięcy ago