Budowa

Tynkowanie ściany

Tynkowanie ścian to bardzo ważny etap w remoncie domu. Tynki zapewniają ochronę przeciwpożarową, zabezpieczają przed wilgocią, drobnymi uszkodzeniami oraz przygotowują nasze ściany do dalszych prac czy to malowania, tapetowania czy układania płytek. Powinien być odpowiednio dobrany ponieważ zły tynk lub nieprawidłowe tynkowanie ściany może przysporzyć nam wielu problemów.

Tynkowanie ścian – jak dobrać tynk

Pierwszym krokiem przy tynkowaniu ścian powinien być wybór odpowiedniego tynku. W ofercie znajdziemy dobre jakościowo tynki gipsowe, cementowe i cementowo wapienne. Wybór odpowiednie materiału do tynkowania ścian będzie zależał od rodzaju podłoża,, jak również od wilgotność, jaka panuje w pomieszczeniu.

Tynk gipsowy – jego główną zaletą jest krótki czas schnięcia, dlatego już po około 2 tygodniach ściana jest gotowa do dalszych prac. Jest on jednak odpowiedni tylko do pomieszczeń suchych takich jak salon czy sypialnia, ze względu na swoją duża chłonność. Zaprawy gipsowe możemy spokojnie stosować na ścianach z cegieł, z pustaków ceramicznych i betonu komórkowego.

Tynk cementowy – jest najsilniejszą zaprawą, dlatego doskonale sprawdzi się w takich pomieszczeniach jak kuchnia czy łazienka, gdzie jest większa wilgotność. Mała plastyczność tego tynku wymaga wprawy i doświadczenia, gdyż praca z nim może okazać się trudna. Zaletą tynku cementowego jest cena i to, że może stać się dobrym podłożem pod płytki ceramiczne.

Tynki cementowo wapienne są równie popularną zaprawą, dzięki dodatkowi wapnia masa staje się plastyczna nie zmniejszając odporności na wilgoć. Tynki te mogą być stosowane, jako podłoże pod płytki i wykończenie pod farbę lub tapetę.

Tynkowanie ścian – Jak tynkować

Wyróżniamy dwie metody, które możemy stosować do tynkowania ścian- ręczną i maszynową.

Metoda ręczna wymaga bardzo doświadczonych tynkarzy ze względu na to, iż jest ona bardzo czasochłonna i pracochłonna. Wymaga również zastosowania odpowiednich narzędzi oraz dobrze i prawidłowo rozrobionej zaprawy.

Metoda maszynowa z zastosowaniem agregatu tynkarskiego należy do dużo prostszej metody i chyba coraz częściej wybieranej. Dzięki specjalnym dodatkom tynki maszynowe są bardziej gładsze i plastyczne, wydłuża się również czas ich obróbki. Do maszyny wsypujemy odpowiednią proporcję suchego tynku i wody, następnie za pomocą węża aplikujemy na ścianę. Tynkarze odpowiedzialni są za jego dokładne i prawidłowe rozprowadzenie i wygładzenie.

Tynkowanie ścian – kiedy tynkować

Czas jest bardzo istotny w przypadku nowego budownictwa dlatego, że tynkowanie ścian w nieodpowiednim czasie przed odparowaniem wody z betonu, może skutkować pęknięciami lub nawet odpadaniem całych fragmentów tynku. Ważne jest zatem, aby tynkować ściany co najmniej trzy miesiące od wybudowania ścian (optymalny okres czasu to 6 miesięcy). Temperatura w jakiej prowadzone jest tynkowanie jest równie ważna, powinien to być przedział od +5°C do +25°C.

Tynkowanie ścian – ile kosztuje

Oczywiście tynkowanie ścian można wykonać samemu, ale praca ta wymaga precyzji i jeżeli ktoś nie czuje się na siłach, lepiej zlecić to profesjonalnej firmie remontowej. Na cenę tynkowania ścian składa się stan powierzchni na jakiej mają znaleźć się tynki, wysokość i długość ściany, rodzaj tynku oraz grubość jego warstwy. Nasza firma budowlana zagwarantuje dobór odpowiedniego materiału i precyzję w wykonanych pracach, tym samym ściany jakie zostawimy będą trwałe i będą służyły przez długie lata.

Polecamy:

admin

Recent Posts

Popularne kwiaty cebulowe sadzone wiosną

Kwiaty cebulowe są bardzo chętnie sadzone w ogrodach ze względu na łatwą uprawę, różnorodność odmian…

1 miesiąc ago

Jak urządzić mały salon?

Mały salon może stanowić wyzwanie, jeśli chodzi o aranżację i urządzenie przestrzeni w taki sposób,…

2 miesiące ago

Jak odpowietrzyć grzejnik, czyli popularny kaloryfer?

Jak odpowietrzyć grzejnik, czyli popularny w domach i blokach kaloryfer? To pytanie powraca do wielu…

7 miesięcy ago

Typy grzejników domowych

Typy grzejników domowych zależne są od czasów, w których się je montuje. Dopiero po pojawieniu…

7 miesięcy ago

Wiercenie w betonie – technika diamentowa

Beton to wyjątkowo twardy i trwały materiał powszechnie wykorzystywany w budownictwie. Wymaga odpowiedniej obróbki z…

9 miesięcy ago

Różne rodzaje i rozmiary betonowych pustaków ogrodzeniowych

Betonowe pustaki ogrodzeniowe to wszechstronny produkt budowlany, który znalazł zastosowanie w wielu projektach ogrodzeń i…

10 miesięcy ago