Ekolit — pustaki ze styropianu — co to jest?

Ekolit to nowoczesny i innowacyjny system budowlany. Ma zastosowanie jako materiał do budowy energooszczędnych i pasywnych domów. Technologia wymyślona w Szwecji z coraz większą popularnością stosowana jest na całym świecie. Co to właściwie jest ekolit? Najprościej rzecz ujmując, jest to styropianowy pustak. Posiada wewnątrz bloczków specjalne wytłoczenia, które zalewane są betonem. W ten sposób wewnątrz styropianowego pustaka tworzy się słup usztywniający konstrukcję. Istotne jest przy tym, że sam materiał zapewnia wyjątkową izolację termiczną. Ekolit doskonale nadaje się do budowy:

  • domów jednorodzinnych i wielorodzinnych, max. 3 kondygnacyjnych;
  • budynków magazynowych i użytkowych;
  • wewnętrznych ścian basenów.

Dom z bloczków styropianowych

ekolit pustaki

Dom z bloczków styropianowych to swoista nowość na rynku budowlanym. Choć wydaje się to nieprawdopodobne, ten rodzaj materiału ma swoje ogromne zalety. Przede wszystkim jest to lekkość materiału. Wraz z tym idzie prostota montażu. Dom z bloczków styropianowych składa się jak z klocków. Wielkim atutem są rozwiązania systemowe gwarantujące dokładność budowy. Najważniejszym jednak jest koszt domu ze styropianu. Choć sam materiał nie należy do najtańszych, prostota budowy oszczędza czas inwestora. Dom z bloczków styropianowych powstać może nawet w ciągu 3 miesięcy.

Ile kosztuje pustak styropianowy?

W Polsce nie istnieje wielu producentów pustaków styropianowych. Zarówno technologia, jak i materiał są jeszcze nowością. Nie mniej bloczki styropianowe można już na rodzimym rynku zakupić. Bloczek lub pustak styropianowy, wzmacniany, to cena rzędu 65 – 80 złotych. Dostępne są one w wymiarach 100/25/30 cm (dł./szer/wys.). Nie jest to zatem materiał tani. Jednak dużą część kosztów, jakie ponosi inwestor, oszczędza się na samej budowie. Jest prosta i szybka. Czas budowy wynika też z właściwości materiału. Bloczek styropianowy wykazuje niską odporność na promienie słoneczne. Należy zatem stosunkowo szybko zabezpieczyć go z zewnątrz tynkiem.

Koszt budowy domu ze styropianu

pustaki ze styropianu

Koszt budowy domu ze styropianu jest znacznie niższy niż stawianego tradycyjną metodą. Choć sam materiał może wydawać się drogi, należy wziąć pod uwagę rozmiar pustaka styropianowego. Niższy jest też koszt samej budowy. Oszczędność czasu idzie w parze z mniejszymi nakładami na usługę budowlaną. Kondygnację parterową można postawić ekipą 2-3-osobową w niespełna 3 dni. Nie ma też potrzeby dodatkowego zabezpieczenia termicznego budynku. Sam w sobie zbudowany jest z materiału doskonale izolującego. Znacznie łatwiejsze jest też stawianie ścianek działowych. Pustaki styropianowe łatwo poddają się modelowaniu. Duża ilość elementów pozwala na estetyczne wykończenie wnętrza domu.

Ile kosztuje dom ze styropianu?

Utrzymanie domu ze styropianu jest tanie. Naturalna ochrona przed chłodem i wilgocią sprawia, że koszt ogrzewania jest naprawdę niski. Jeśli zastosuje się do tego ciepły fundament oraz ogrzewanie pompą ciepła i rekuperację, koszt zużycia energii elektrycznej będzie znikomy. Zapotrzebowanie cieplne na każdy metr kwadratowy powierzchni budynku to około 15 kWh rocznie. Dla 100-metrowego domu to ledwie 1500 kWh. Nawet przy rosnących cenach energii elektrycznej są to absurdalnie niskie kwoty miesięczne. Pompa ciepła i rekuperacja to kolejna oszczędność, dochodząca nawet do 60%. Dodatkowym i jakże przyjemnym źródłem ciepła może być też kominek opalany drewnem. Odpowiednio poprowadzona instalacja ogrzeje dom w ciągu chwili.

Nie bez znaczenia jest też wytrzymałość pustaków styropianowych. Obliczona jest na 80-100 lat. Usztywnione przez betonowy rdzeń są odporne na huraganowe porywy wiatru. Wykończony dom z ekolitu wizualnie nie wyróżnia się na tle innych. Otynkowany, z tradycyjnym dachem wygląda jak budowany z cegły.

Czym charakteryzuje się dom ze styropianu? – wady i zalety

Dom budowany z szalunkowych bloczków styropianowych ma swoje zalety. Ma też wady, choć tych jest znacznie mniej. Przede wszystkim atutem domów z ekolitu są:

  • prostota budowy — pióro i wpust, szeroka gama elementów wykończeniowych i lekkość materiału sprawia, że dom buduje się niczym z dużych klocków;
  • czas budowy — od rozpoczęcia wykopu pod fundament do stanu surowego to kilka, kilkanaście tygodni;
  • koszt budowy — choć sam materiał nie należy do najtańszych, duże oszczędności przynosi budowa, to przede wszystkim czas i prostota, która pozwala na stawianie domu metodą gospodarczą;
  • projekt domu — katalogi domów w systemie ekolit pomogą dobrać optymalny do wymagań,
  • trwałość — liczona na 80-100 lat, gwarantowana przez producenta pustaków styropianowych;
  • energooszczędność — i to w całym znaczeniu tego słowa, taki dom trzyma ciepło jak termos.

Zalety domu budowanego z pustaków styropianowych są bezsporne. Trzeba tu jednak powiedzieć też o ich wadach. Wśród opinii użytkowników domów z ekolitu najczęściej wymieniane są:

  • ograniczenie ilości kondygnacji;
  • konieczność dokładnego wypoziomowania fundamentu, bloczki styropianowe montowane są bezspoinowo, nie da się wyrównać niedokładności podczas dalszych prac budowlanych;
  • konieczność szybkiego wykończenia ścian zewnętrznych (choć tu akurat może być to dużym plusem związanym z czasem budowy);
  • konieczność zastosowania wydajnej wentylacji — dom z bloczków styropianowych zatrzymuje ciepło, ale też wilgoć, konieczny jest optymalnie dobrany system wentylacyjny;
  • niska wytrzymałość ścian wewnętrznych na montaż ciężkiego wyposażenia — wymagane są specjalne kołki rozporowe, często też specjalne stelaże pod montaż np. wiszących szafek kuchennych.

Choć domy z pustaków styropianowych w systemie ekolit są w Polsce jeszcze mało powszechne, należy spodziewać się wzrostu ich popularności. To ekologiczny materiał, który stwarza ogromne możliwości pod budowę energooszczędnych budynków.

Polecamy: