Budowa

Budujemy plac zabaw lub siłownię zewnętrzną – na co zwrócić uwagę?

Niezależnie, czy jesteś osobą koordynującą przygotowania do budowy placu zabaw przy szkole, przedszkolu albo siłowni w miejskim parku czy jedynie planujesz urządzić kącik zabaw dla dzieci na własnej działce, ten artykuł jest dla Ciebie. Postaramy się przedstawić najnowsze trendy w wyposażeniu obiektów sportowo-rekreacyjnych, a także podać garść praktycznych informacji związanych z ich budową, ze szczególnym zwróceniem uwagi na bezpieczeństwo na placu zabaw i siłowni zewnętrznej.

Najciekawsze urządzenia sportowo-rekreacyjne

Nie zamierzamy się tutaj rozpisywać na temat huśtawek, zjeżdżalni, karuzel czy bujaków, które należą do najbardziej tradycyjnych elementów wyposażenia placów zabaw. Nie będzie to również tekst o plenerowych urządzeniach fitness, zwanych przez złośliwych siłowniami zewnętrznymi dla seniorów.

Chcielibyśmy zwrócić uwagę na urządzenia znacznie bardziej oryginalne, które dopiero co zdobywają popularność w miejskich parkach, ogrodach czy na terenach zielonych należących do domów weselnych lub ośrodków wypoczynkowych. Są to przede wszystkim zewnętrzne atlasy treningowe z regulacją obciążenia oraz nadmuchiwane poduszki do skakania.

Atlas treningowy z regulacją obciążenia

O siłowniach plenerowych słyszeli wszyscy. Chyba w każdym polskim mieście znaleźć można przynajmniej jeden tego typu obiekt. Problemem jest to, że bardzo często świeci on pustkami. Treningi na siłowniach zewnętrznych nie satysfakcjonują amatorów profesjonalnych siłowni, ponieważ ćwiczy się tam jedynie z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała.

Zewnętrzne atlasy treningowe z regulacją obciążenia zapewniają zupełnie inny wymiar treningu. Jego jakość jest bez porównania wyższa dzięki zastosowaniu przełomowego mechanizmu ciężarków przesuwanych na metalowych szynach w zamkniętym obiegu (co stanowi zarazem doskonałe zabezpieczenie obciążników przed kradzieżą). Takie prawdziwe siłownie zewnętrzne ze zmiennym obciążeniem można już znaleźć w zielonych strefach miast takich jak: Bytom, Kraków, Płock, Dzierżoniów, Kock czy Gorzów Wielkopolski.

Trening na zewnętrznych atlasach treningowych z regulacją obciążenia może zastąpić ten przeprowadzony na tradycyjnej siłowni, przy czym jest zupełnie darmowy. W dobie rosnących cen i ubożenia części społeczeństwa dla wielu ludzi jest to jedyna możliwość korzystania z treningu siłowego, gdyż po prostu nie są w stanie pozwolić sobie na karnet.

Mimo że atlasy treningowe z regulacją obciążenia są droższe od zwykłych urządzeń fitness, zdecydowanie warto wziąć je pod uwagę w czasie projektowania plenerowych obiektów sportowych. W końcu chodzi o to, by urządzenia jak najlepiej służyły mieszkańcom. A gdzie można je dostać? Na naszym rynku to nowość, więc znajdziemy je tylko u najlepszych producentów wyposażenia rekreacyjnego. Jedną z firm oferujących atlasy treningowe z regulacją obciążenia jest Active Line z Lublina. W jej asortymencie znajdziemy wyjątkowe urządzenia z aplikacją trenera personalnego na smartfona.

Ilustracja 1. Zewnętrzne atlasy treningowe w Krakowie. Wykonanie firma Active Line.

Siłownie zewnętrzne dla niepełnosprawnych

Osoby niepełnosprawne na siłowni? To, co brzmi jak pieśń przyszłości, ziściło się już w niektórych miejscach w Polsce. Istnieją bowiem specjalne serie zewnętrznych atlasów treningowych z regulacją obciążenia, na których ćwiczyć mogą także użytkownicy z różnymi niepełnosprawnościami. Firma Active Line również ma je w swojej ofercie.

Jak to możliwe? Urządzenia te są wyposażone w składane siedziska oraz poręcze na wysokości osoby siedzącej, dzięki czemu nawet ktoś poruszający się na wózku inwalidzkim może wygodnie podjechać do urządzenia, by zacząć trenować z obciążeniem. Może i Twoje miasto powinno postawić na prawdziwe siłownie zewnętrzne dla niepełnosprawnych?

Jumping pillow – dmuchana poducha do skakania

Jumping pillow to angielskie określenie jednego z najbardziej fantastycznych urządzeń zabawowych, które przyjęło się także w Polsce. Chodzi o – jak dosłownie wskazuje nazwa – poduszkę do skakania, ale nie byle jaką! Jumping pillows to montowane na zewnątrz, nadmuchiwane zabawki, z których korzystać może jednocześnie wiele osób – w zależności od rozmiarów takiej poduszki od kilku do nawet kilkudziesięciu użytkowników!

Brzmi fantastycznie? Nam też się tak wydaje. Niestety, ,,wynalazek” ten nie jest w naszym kraju jeszcze tak popularny jak na Zachodzie. Powoli się to zmienia. Hotele, ośrodki rekreacyjne, domy weselne, parki rozrywki, a nawet władze lokalne coraz chętniej inwestują w nadmuchiwane poduszki do skakania dla dzieci (oraz dla dorosłych, którzy nieraz wydają się nimi jeszcze bardziej zainteresowani niż ich pociechy).

Planując zakup dmuchanej poduchy do skakania, trzeba zwrócić uwagę, by pochodziła ona z pewnego źródła. Niektórzy producenci placów zabaw dla dzieci już mają w swojej ofercie takie zabawki, jednak warto wybierać jedynie firmy godne zaufania. Przykładowo, nadmuchiwane poduszki do skakania od Active Line wykonane są z doskonałego jakościowo tworzywa PCV, co zapewnia wysoki poziom wytrzymałości i odporności na blaknięcie barw.

Ilustracja 2. Jumping pillow, czyli dmuchana poduszka do skakania.

Certyfikowane place zabaw i siłownie zewnętrzne

Czym wyróżniają się certyfikowane place zabaw i siłownie zewnętrzne? Bezpieczeństwo ich użytkowania potwierdzone jest dokumentem wystawionym przez rzetelną, niezależną instytucję. Certyfikat taki wymagany jest każdorazowo, jeśli chcemy stworzyć obiekt sportowy lub rekreacyjny dostępny publicznie.

W przypadku naszej prywatnej działki, na użytek naszych dzieci nie musimy inwestować w certyfikowane place zabaw, ale warto to zrobić. Urządzenia bez certyfikatu mogą uniemożliwić stworzenie bezpiecznego placu zabaw dla dzieci lub niestanowiącej zagrożenia dla użytkowników siłowni zewnętrznej.

W przypadku pojedynczych materiałów czy tworzyw należy natomiast zwracać uwagę na to, czy mają one odpowiedni atest i zawsze wybierać np. atestowany piasek. Bezpieczeństwo na placu zabaw czy siłowni zewnętrznej nie może być pełne, jeśli jakiś zastosowany tam surowiec jest toksyczny albo wywołuje u dziecka podrażnienia czy reakcje alergiczne.

Nawierzchnie bezpieczne na place zabaw

Wybór odpowiedniej bezpiecznej nawierzchni na plac zabaw to kwestia bardziej złożona niż może się wydawać. Na publicznych obiektach rekreacyjnych, na których znajdą się urządzenia zabawowe wyższe niż 1 m, zastosowanie nawierzchni bezpiecznej jest konieczne.

Rodzaj tworzywa, z jakiego wykonane będzie podłoże placu zabaw, jego grubość i obszar, jaki musi zajmować, uzależnione są od wysokości swobodnego upadku określonej dla urządzeń. W tej kwestii najlepiej zdać się na pomoc doświadczonych producentów placów zabaw dla dzieci. Firmy takie na ogół zajmują się kompleksową realizacją inwestycji i zatrudniają ekspertów, którzy dbają o prawidłowe i terminowe przeprowadzenie każdego etapu projektu.

Nawierzchnie bezpieczne na plac zabaw to najczęściej różnego rodzaju podłoża z tworzyw gumowych, np. maty przerostowe, płytki, wióry Rubber Mulch czy nawierzchnie wylewane z granulatu. W niektórych przypadkach sprawdzi się także piasek, kora, sztuczna trawa czy nawet naturalna darń.

Inne aspekty wpływające na bezpieczeństwo dzieci na placu zabaw

Równie istotnym aspektem jak wybór nawierzchni bezpiecznej na plac zabaw jest przestrzeganie granic stref bezpieczeństwa wokół urządzeń zabawowych czy też sprzętów wchodzących w skład siłowni zewnętrznej. Strefy te wyznaczają obszar wokół urządzenia (ze wszystkich jego stron), w którym nie mogą znajdować się żadne elementy mogące stanowić przeszkodę dla swobodnego działania sprzętu.

Należy ponadto pamiętać, że na każdym publicznym obiekcie sportowym czy rekreacyjnym musi znaleźć się tablica zawierająca regulamin placu zabaw lub siłowni zewnętrznej. Dla zachowania większego bezpieczeństwa warto zainwestować także w ogrodzenie i ewentualnie monitoring.

Ilustracja 3. Regulamin korzystania z placu zabaw i siłowni zewnętrznej.

Podsumowanie odnośnie do placów zabaw

Atrakcyjny, a zarazem bezpieczny plac zabaw i siłownia zewnętrzna to recepta na sukces tego typu inwestycji. W trakcie realizacji projektu w przestrzeni publicznej będziemy musieli stawić czoło licznym wymogom prawnym. Szczególnie przydatna może się tu okazać znajomość norm z grup PN-EN 1176 i PN-EN 1177 dotyczących wyposażenia placów zabaw i nawierzchni bezpiecznych.

Pomoc wiarygodnego, doświadczonego producenta placów zabaw na ogół okazuje się niezastąpiona, dlatego należy z dużą rozwagą wybierać wykonawcę inwestycji. Producent placów zabaw Active Line oferuje kompleksowe, profesjonalne wykonanie projektów, począwszy od wstępnej wizualizacji, poprzez realizację i odbiór inwestycji, a skończywszy na serwisowaniu oraz przeglądach technicznych.

admin

Recent Posts

Popularne kwiaty cebulowe sadzone wiosną

Kwiaty cebulowe są bardzo chętnie sadzone w ogrodach ze względu na łatwą uprawę, różnorodność odmian…

1 miesiąc ago

Jak urządzić mały salon?

Mały salon może stanowić wyzwanie, jeśli chodzi o aranżację i urządzenie przestrzeni w taki sposób,…

2 miesiące ago

Jak odpowietrzyć grzejnik, czyli popularny kaloryfer?

Jak odpowietrzyć grzejnik, czyli popularny w domach i blokach kaloryfer? To pytanie powraca do wielu…

7 miesięcy ago

Typy grzejników domowych

Typy grzejników domowych zależne są od czasów, w których się je montuje. Dopiero po pojawieniu…

7 miesięcy ago

Wiercenie w betonie – technika diamentowa

Beton to wyjątkowo twardy i trwały materiał powszechnie wykorzystywany w budownictwie. Wymaga odpowiedniej obróbki z…

9 miesięcy ago

Różne rodzaje i rozmiary betonowych pustaków ogrodzeniowych

Betonowe pustaki ogrodzeniowe to wszechstronny produkt budowlany, który znalazł zastosowanie w wielu projektach ogrodzeń i…

9 miesięcy ago