Wykończenia wnętrz – etapy prac

Wykończenie wnętrz czy remont często kojarzą nam się z dość długą i kosztowną inwestycją, ale jak wiemy od czasu do czasu jest potrzebny. Nie zawsze czujemy się na siłach, aby wykończenie wnętrza przeprowadzić własnymi siłami, ponieważ składa się na to wiele czynności, o których często zwyczajnie nie mamy pojęcia. Jest to tak szeroka dziedzina, że lepiej te prace zlecić odpowiednio wykfalifikowanej firmie remontowej. Kiedy nasz dom jest na etapie wykończenia wnętrz i chcemy, aby ten proces przebiegł sprawnie, wszystkie prace powinny być zorganizowane i zaplanowanego odpowiednio wcześnie.

Wykończenia wnętrz – co wchodzi w zakres prac

Wykończenia wnętrz etapy prac

Wykończenie wnętrz to cały zestaw różnych prac, dzięki którym nasz dom czy mieszkanie będzie nadawało się do użytku. Bez tych prac budynek to tylko konstrukcja, która nie spełnia warunków do zamieszkania. Większość z nas prace związane z wykończeniem wnętrz zamyka na czynnościach takich jak malowanie ścian, układanie płytek czy montaż ceramiki łazienkowej. Do prac wykończeniowych zalicza się dużo więcej, jest to bardzo szerokie pojęcie, w skład którego wchodzą między innymi takie czynności jak:

  • Instalacje (elektryka, oświetlenie, ogrzewanie
  • Suche tynki, lekka zabudowa
  • Wykonanie podłóg i tynków

Wykończenia wnętrz – etapy prac wykończeniowych

Najlepiej, kiedy zatrudniona firma remontowa kompleksowo zajmie się wykończeniem wnętrz, wtedy nie my musimy martwić się kolejnością wykonywanych prac. Ważne bowiem, aby ta kolejność nie była przypadkowa, ponieważ każdy etap ma swój czas, a źle rozplanowane prace mogą narazić nas na dodatkowe koszty, nie wspominając o straconych tygodniach.

Etap I – montaż instalacji

Do pierwszego etapu możemy zaliczyć montaż podstawowych instalacji w domu. Po wcześniejszym ustaleniu wszystkich szczegółów co do instalacji jakie mają się znaleźć w domu, możemy przejść do ich montażu. Wykończenie wnętrz zaczynamy od rozprowadzenia instalacji wodnej i kanalizacyjnej. W tym samy czasie można zacząć prace nad instalacją elektryczną. Wszystkie kable elektryczne, od systemu alarmowego czy domofonu powinny zostać ukryte w ścianie jeszcze przed jej wykończeniem. Jeżeli planowane jest ogrzewanie podłogowe, powinno być instalowane jako ostatnie, jeżeli chodzi o ten etap prac.

Etap II – Wykonanie podłóg i tynków

Następne prace, które powinny być wykonane, to podłogi w stanie surowym, w przypadku ogrzewanie podłogowego niezbędne jest wykonanie posadzki (wylewka samopoziomująca w tym wypadku zagwarantuje równą powierzchnię). Kiedy już mamy przygotowane podłogi pod wykończenie, wstawiamy do otworów okiennych i drzwiowych narożniki i dopiero wtedy można zacząć tynkowanie ścian. Pamiętajmy jednak o panującej temperaturze, powinna ona przekraczać 10 stopni Celsjusza. Podczas za niskiej temperatury woda na ścianach zamiast odparowywać może zacząć zamarzać. Tynkowanie zaczynamy od sufitów potem ściany. Jeżeli w planach prócz już widocznych ścian są jeszcze przewidziane ścianki działowe, należy je wstawić, aby tynkowanie wykonać całościowo.

Etap III – Lekka zabudowa i szpachlowanie

Kolejnym z etapów wykończenia wnętrz jest zabudowa lekka czyli np. montaż sufitów podwieszanych. Większość osób decyduje się na taką formę wykończenia ze względu na możliwość instalacji nowoczesnego oświetlenia. Dodatkowy plusem takiego sufitu jest brak konieczności jego szpachlowania przez co oszczędzamy sporo czasu. Następną czynnością jest szpachlowanie i szlifowane ścian, ale tylko tych, które chcemy pomalować. Tam gdzie planujemy ułożyć płytki czy tapetę, szpachlowanie nie jest konieczne.

Etap IV – Gruntowanie, malowanie, układanie glazury, montaż urządzeń

Gruntowanie ścian to następny etap w wykończeniu wnętrza. Zapobiegnie to odparzeniu i wzmocni podłoże. Po zagruntowaniu ścian montujemy parapety i malujemy ściany. Pamiętajmy, żeby były one suche. Kolejnym krokiem jest montaż urządzeń sanitarnych i położenie płytek. Na tym etapie montujemy również podłogi i zajmujemy się już czysto kosmetycznymi pracami wykończeniowymi jak instalacja gniazdek czy włączników.

Wykończenia wnętrz – komu zlecić prace

Podczas prac związanych z wykończeniem wnętrz często bardzo ważne jest doświadczenie i zdobyta wiedza. Kolejność niektórych czynności może ulec zmianie. Weźmy pod uwagę montaż drzwi. To fachowiec zdecyduje, kiedy będzie najlepszy moment na ich montaż, gdyż dużo zależy od modelu, jaki zostanie wybrany. Niektóre modele montowane są zaraz po otynkowaniu a jeszcze inne dopiero po wykonaniu prac glazurniczych. Oczywiście część prac można wykonać samodzielnie, ale większość lepiej zlecić sprawdzonej firmie remontowej, która kompleksowo zajmie się wykończeniem wnętrz. Mamy wtedy pewność, że prace zostaną wykonane solidnie i szybko, a czas jest równie ważny co kwestie finansowe.