Jak otworzyć zamek bez klucza?

Pewnie niejedna osoba stanęła kiedyś w obliczu problemu, jak otworzyć zamek bez klucza. Pytanie takie pojawia się w przypadku zatrzaśniętych drzwi lub zwykłej zguby. Gdy w domu przebywają inni, sprawa jest prosta. Co jednak zrobić, kiedy mieszkamy sami? Należy tu od razu zwrócić uwagę na ważny aspekt prawny. Próba sforsowania zamkniętych drzwi od innego niż własnego pomieszczenia jest w Polsce przestępstwem. Grożą za to surowe konsekwencje, z pozbawieniem wolności włącznie. Nie warto zatem ulegać namowom znajomych i obcych osób. Nikt chyba nie chce pozostać posądzony o włamanie. Bo tym de facto jest otwieranie zamka bez klucza. Skupmy się jednak na własnych problemach. Zatrzaśnięcie drzwi może się bowiem przytrafić się każdemu. Co wtedy zrobić? Jak otworzyć drzwi bez klucza?

Otwieranie zamka od drzwi bez klucza

Otwarcie zamka bez klucza jest możliwe. Nie jest to jednak tak proste, jak przedstawiane jest to w filmach. Dużo zależy tu od samej budowy zamka. Nowoczesny, antywłamaniowy mechanizm skutecznie przeszkodzi nam w samodzielnych próbach otwarcia. W takim przypadku od razu zdecydujmy się na wezwanie fachowej pomocy. Konieczna może okazać się wizyta wykwalifikowanego ślusarza. Posiada on zestaw odpowiednich narzędzi. Najważniejsze jest jednak jego doświadczenie. Otwarcie zamka antywłamaniowego bez klucza opiera się na doskonałej znajomości działania mechanizmu. Ślusarze często przechodzą w tym zakresie specjalistyczne szkolenia. Mają odpowiednie certyfikaty oraz narzędzia, których posiadanie jest powszechnie zabronione. Nieco inaczej sprawa wygląda, kiedy w drzwiach mamy popularne zamki bębenkowe. Tu możemy pokusić się o ich samodzielne otwarcie. Przypominamy jednak! Kiedy forsujemy zamek do drzwi obcego lokalu, musimy liczyć się z ewentualnymi konsekwencjami prawnymi!

Zamek bębenkowy — domowe sposoby otwierania drzwi bez klucza

Nie ma stuprocentowych metod na samodzielne otwarcie zamka bębenkowego bez klucza. Nie mniej warto spróbować domowych sposobów. Wymagają one jednak niewielkich przygotowań. Pierwszą czynnością jest usunięcie wszelkich zabrudzeń i nasmarowanie zamka. Doskonale sprawdzą się tu popularne płyny penetrujące mechanizmy. Nie tylko oczyszczą wnętrze, ale też doskonale je nasmarują. Po zaaplikowaniu płynu należy odczekać kilka minut, by ten rozłożył się w całym mechanizmie. Uprości nam to próbę otwarcia zamka bębenkowego bez właściwego klucza. Choć w dalszym ciągu nie będzie to łatwe zadanie. Będzie nam do niego potrzebny podobny do zagubionego klucz. Ważne, by dał się wsunąć w szczelinę zamka. Po jego umieszczeniu należy gwałtownie uderzyć w niego młotkiem. Tak, jakbyśmy chcieli go dopchnąć. W starszego typu mechanizmach spowoduje to wyskoczenie sworzni z cylindrów, w których są umieszczone. Lekkie przekręcenie klucza powinno przynieść natychmiastowy efekt w postaci otwarcia zamka. Należy jednak mieć na uwadze, że jego mechanizm ulegnie zniszczeniu.

Rozwiercanie zamka bębenkowego

Rozwiercanie zamka bębenkowego — otwieranie drzwi bez klucza

Ta metoda jest najpowszechniejsza wśród domorosłych majsterkowiczów. Rozwiercanie zamka bębenkowego jest skuteczne, jednak prowadzi do całkowitego zniszczenia mechanizmu. Warto od razu zaopatrzyć się w nową wkładkę. Jej wymiana będzie bowiem koniecznością. Metoda jest dość czasochłonna. Nie zadziała w przypadku zamków wzmacnianych i antywłamaniowych. Do otwarcia zamka bez klucza konieczna jest wiertarka elektryczna. Akumulatorowa lub ręczna będzie miała niewystarczającą moc. Ważny jest także rodzaj wiertła. Nie może być przypadkowe. Najlepiej sprawdzi się tu wzmocnione wiertło do metalu. Koniecznie musi być ostre! Otwór w forsowanym zamku należy wiercić u jego podstawy, tuż poniżej obrotowej wkładki. Przewiercamy w ten sposób cały mechanizm zapadek i sworzni, które dopasowują się do klucza. Od razu dopowiemy, że nie jest to prosta ani szybka metoda. Wkładka wykonana jest z twardych stopów metali. Wiercenie może wymagać siły i czasu. Efekt jest jednak gwarantowany. To doskonała metoda na otwarcie zamka bez odpowiedniego klucza.

Otwieranie zamka drzwi bez klucza — serwis ślusarski

To najlepszy sposób na otwarcie zamka bez dedykowanego klucza. W zależności od rodzaju zamka może być jednak kosztowna. Jednak to właśnie wyspecjalizowany w tego rodzaju pracach ślusarz poradzi sobie z tym najlepiej. Wielu producentów zamków posiada własny serwis. Wezwanie fachowca może być drogie. Na plus przemawia jednak 100% skuteczności. Do tego nie musi się to skończyć wymianą zamka. Doświadczony ślusarz nie tylko otworzy zatrzaśnięte drzwi, ale i dorobi właściwy klucz. Warto jednak wybrać odpowiedniego fachowca. Certyfikowany ślusarz posiada niezbędne do takich operacji narzędzia. Gwarantuje też otwarcie każdego zamka bez odpowiedniego klucza.