Fotowoltaika jest jednym z najważniejszych elementów odnawialnych źródeł energii. Coraz więcej osób i firm decyduje się na inwestycję w instalację paneli. To za sprawą rosnącej świadomości ekologicznej. Przede wszystkim jedna z powodu nieustającego wzrostu cen energii elektrycznej. W niniejszym artykule wyjaśniamy, czym jest fotowoltaika. Dowiesz się także, jak działają panele fotowoltaiczne. Będzie też słów kilka na temat korzyści, jakie daje własna instalacja fotowoltaiczna.

Co to jest fotowoltaika?

Fotowoltaika to technologia, dzięki której możliwe jest generowanie prądu elektrycznego. Dokładnie rzecz ujmując, promieniowanie słoneczne przekształcane jest w energię elektryczną. Dzieje się tak przy użyciu specjalnych paneli słonecznych. Proces ten jest możliwy dzięki efektowi fotowoltaicznemu. Zachodzi on w półprzewodnikach będących elementami paneli słonecznych. Efektem jest czysta energia elektryczna. Jej pozyskanie nie wymaga żadnej dodatkowej pracy. Pozyskana energia może być wykorzystywana do zasilania domów i firm. W dużym stopniu wspomaga gospodarstwa rolne. Można ją także magazynować.

Jak działa fotowoltaika?

Działanie instalacji fotowoltaicznej możliwe jest dzięki kilku elementom. Są to:

  • Panele fotowoltaiczne. Składają się z ogniw przekształcających promieniowanie słoneczne w prąd stały.
  • Falownik, czyli inwerter. Urządzenie przekształcające prąd stały na prąd zmienny. Nie jest konieczny. Dopasowuje on prąd elektryczny do wymagań sieci ogólnokrajowej.
  • System montażowy. To szereg elementów mocujących panele. Dostosowanych do montażu na dachu, gruncie lub innych konstrukcjach.
  • Przewody i zabezpieczenia elektryczne. Są niezbędne do bezpiecznego transportu energii. Chronią instalację i sieć elektryczną.
  • Licznik dwukierunkowy. Monitoruje ilość energii wytworzonej oraz pobranej z sieci.

Jakiej mocy są panele fotowoltaiczne?

Moc paneli fotowoltaicznych zależy od ich rodzaju i wydajności. Na rynku najpopularniejsze są moduły o mocy od 300 W do 600 W. Standardowy panel monokrystaliczny o wysokiej sprawności osiąga moc około 400-500 W. Ostateczna ilość paneli w instalacji jest dobierana na podstawie zapotrzebowania na energię. Ważna jest także dostępna powierzchnia montażowa.

Przekrój przewodów do instalacji fotowoltaicznej

Instalacje fotowoltaiczne wymagają odpowiednich przewodów. To nimi będzie płynął prąd elektryczny. Jak łatwo się domyślić, wszystko zależy tu od mocy instalacji słonecznej. Dobór odpowiedniego przekroju przewodów jest niezwykle ważny. Zarówno dla bezpieczeństwa, jak i wydajności instalacji. Przekrój przewodów zależy od kilku czynników:

  • Mocy instalacji. Większa moc wymaga grubszych przewodów.
  • Długości przewodów. Im dłuższy przewód, tym większy powinien być jego przekrój. Uniknie się wtedy strat energii.
  • Napięcia instalacji. W instalacjach niskonapięciowych przewody muszą być grubsze. Dotyczy to instalacji 12 i 24V.

Moc instalacji fotowoltaicznej a średnica przewodu

Jak dobrać odpowiednią średnicę przewodu do fotowoltaiki? Tu nie ma miejsca na oszczędności. Powinien on spełniać wyśrubowane normy. Dotyczą one także izolacji wokół kabli. Jest to równie ważne, co średnica przewodu do fotowoltaiki. A tę wskazuje nam poniższa tabela.

MOC INSTALACJI FOTOWOLTAICZNEJdo 5 kW5 do 10 kWod 15 do 22 kW22 do 30 kW
ŚREDNICA PRZEWODU4 mm²6 mm²16 mm²25 mm²

Korzyści płynące z posiadania paneli fotowoltaicznych

Trudno nie zauważyć, że panele fotowoltaiczne niosą wiele korzyści. To nie tylko moda na ekologię. To praktyczne zastosowanie technologii w pozyskiwaniu darmowej energii elektrycznej. Możliwości i zasoby są nieograniczone. Czysta energia jest niezwykle tania. a to tylko jedna z wielu korzyści.

Oszczędność na rachunkach za prąd

Głównym powodem inwestycji w fotowoltaikę jest redukcja kosztów energii elektrycznej. Wytwarzana energia może pokryć nawet 100% zapotrzebowania gospodarstwa domowego. To przekłada się na znaczące oszczędności.

Niezależność energetyczna

Fotowoltaika może uniezależnić nas od rosnących cen prądu. Przy niewielkim nakładzie finansowym także przed przerwami w dostawie energii. Użytkownicy posiadający magazyn energii mogą cieszyć się pełną niezależnością.

Ekologia

Fotowoltaika to czysta energia. Jej wytworzenie nie emituje szkodliwych substancji do atmosfery. Inwestując w OZE (odnawialne źródła energii), przyczyniamy się do ochrony środowiska.

Wzrost wartości nieruchomości

Domy wyposażone w instalacje fotowoltaiczne są bardziej atrakcyjne na rynku nieruchomości. To przekłada się na ich wartość. Dodatkowe źródło czystej energii to duży atut.

Możliwość uzyskania dofinansowania

W Polsce funkcjonuje wiele programów wsparcia dla osób decydujących się na instalacje OZE. To głównie „Mój Prąd” i „Czyste Powietrze”. Dzięki nim można znacząco obniżyć koszt inwestycji. To zaś przekłada się na szybszy zwrot i większe oszczędności.

Fotowoltaika — bezpieczna energia

Fotowoltaika to przyszłość energetyki. Łączy oszczędność, ekologię oraz niezależność energetyczną. Inwestycja w panele fotowoltaiczne pozwala na redukcję kosztów energii. Jednocześnie wspiera ochronę środowiska. Warto jednak pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Decydując się na montaż paneli słonecznych, przestrzegaj kilku zasad. Do pracy instalacji ważny jest dobór paneli o odpowiedniej mocy. Nie oszczędzaj na przewodach zasilających. To istotne zarówno dla bezpieczeństwa, jak i efektywności instalacji.